Ludzie nie dlatego
przestają się bawić,
że się starzeją,
lecz starzeją się,
bo się przestają bawić.
Mark Twain
Strona główna

Archiwum wiadomości - 2014 rok

Archiwum wiadomości - 2015 rok

14.12.2015r.

Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia

W dniu 11 grudnia 2015r. odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze Członków Stowarzyszenia. Podczas spotkania Zarząd Akademii, który przez ostatnie trzy lata kierował bieżącą pracą Stowarzyszenia, przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności. Także Komisja rewizyjna sprawozdała swoje działania w mijającej kadencji. W trakcie burzliwej dyskusji rozmawiano o przyszłości Stowarzyszenia i prowadzonych w nim działaniach. Pod koniec zebrania, po udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi przystąpiono do wyboru nowego składu Zarządu. Walne Zgromadzenie Członków zdecydowało, iż w skład Zarządu wejdą:
Aleksandra Dudziak - prezes
Maria Kacprzycka - wiceprezes
Julita Maciejewicz-Ryś - wiceprezes
Maria Serek - skarbnik
Małgorzata Paleczek vel Polaczek - sekretarz
Maria Pająk - członkini
Henryka Faryna - członkini
zaś skład Komisji rewizyjnej przedstawiał się będzie następująco:
Ewa Kielan - przewodnicząca
Barbara Korbiel - wiceprzewodnicząca
Małgorzata Suder - członkini

Gratulujemy wszystkim Paniom wysokiej oceny dotychczasowej pracy i zaufania, jakim zostały obdarzone. Życzymy, by w kolejnej kadencji z sukcesem realizowały wyznaczone sobie zadania.

Zdjęcia z zebrania można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

14.11.2015r.

Słyszymy czasem, że otaczający nas świat jest niezrozumiały, zbyt nowy, zbyt zmienny. Realizowany przez naszą Akademię od marca 2015 projekt "Silva rerum - las rzeczy" próbuje pomóc nam odnaleźć się w gąszczu nowości.

Na spotkaniu "Co czytają nastolatki?" nasz gość, Anna Czepiec-Mączka na co dzień pracująca z gimnazjalistami, wprowadzała nas w świat nastoletnich lektur.



Było to nie tylko spotkanie z fragmentami najnowszej literatury, zetknęliśmy się też z jej nastoletnimi czytelnikami.



W listach skierowanych do spotykających się w Akademii seniorów, pisali oni o tym czego szukają w wielotomowych często cyklach powieści fantasy, dlaczego wśród kryminałów wciąż króluje Agata Christie i Sherlock Holmes, ale też o tym jak odkrywają dla siebie bogactwo języka i rytm wierszy Mickiewicza i jak ich zdaniem trzeba by wystawiać dziś Szekspira. Listy gimnazjalistów były bardzo żywo odbierane i dyskutowane.



Było to także spotkanie ze sobą samym sprzed lat. Choć w spisach polecanych sobie książek do znanych od lat tytułów, dołączyło wiele nowych, jednak nie zmieniła się młodzieńcza ciekawość świata, bunt wobec zastanego, poszukiwanie nowych dróg, tęsknota za mistrzem.





Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.



06.11.2015r.

Spotkanie międzypokoleniowe

Czy wiedzieliście, że we Francji każdy maturę zdaje się ze wszystkich przedmiotów, także z wf-u? Czy wiedzieliście, że obowiązuje tam aż dwudziestostopniowa skala ocen? A jak na co dzień przejawia się laickość szkoły i dlaczego środowe popołudnia są wolne?



O francuskim systemie edukacji, tak innym od polskiego, opowiadała uczniom klasy trzeciej Gimnazjum nr 16 im. Stefana Batorego Hanna Witkowska z Akademii Pełni Życia i Lauréne Sadowski, francuska studentka o polskich korzeniach.



Choć tematem przewodnim była edukacja we Francji, ale nie mogło też zabraknąć rozmów o międzynarodowych szkołach i rozpiętych między językami i krajami rodzinach, o stypendiach "Erazmusa" i możliwościach studiowania we Francji, a na spotkaniu powitał nas po francusku i po polsku francuski nastolatek. Było bardzo międzynarodowo i wielopokoleniowo, czas i przestrzeń zostały pokonane.



To pierwsze ze spotkań międzypokoleniowych w ramach prowadzonego przez Akademię od lipca "Centrum Aktywności Seniorów".

Spotkanie w ramach projektu "Centrum Aktywności Seniorów - dojrzały smak życia!" realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia, współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków.


16.10.2015r.

InMete55+ w Szegedzie

W dniach 9-11 października 2015 przedstawicielki Akademii brały udział w kolejnym spotkaniu partnerskim w projekcie InMete 55+. Tym razem grupa projektowa spotkała się w Szegedzie na Węgrzech. W trakcie spotkania omawialiśmy przebieg dotychczasowych prac projektowych, ustalaliśmy w jaki sposób będziemy testowali przygotowanie przez nauczycieli języka angielskiego produkty - plany lekcji i curricula do zajęć angielskiego dla seniorów. Dyskutowaliśmy nad sposobami promocji i rozpowszechniania rezultatów projektu, jak również zapoznawaliśmy się z nowym narzędziem do raportowania - Mobility tool. Późnym wieczorem korzystając z chwili wolnego niektórzy zdecydowali się na udział w warsztatach tańca - poznając kroki do salsy. To była bardzo efektywne spotkanie, a już za kilka miesięcy spotkamy się ponownie - w Krakowie.



Zapraszamy do obejrzenia zdjeć z tego wyjazdu w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!
13.10.2015r.

Pleciemy!

Dzisiaj (13.10.2015) pleciemy! W ramach warsztatów plastycznych malowaliśmy już ikony, robiliśmy biżuterię, poznawaliśmy tajniki filcowania i decoupage'u, a dzisiaj czas na wyplatanie wikliny. Pierwsze koty za płoty, płoty plecione oczywiście! Od uczestniczek słyszymy głosy, że to rewelacyjna rehabilitacja i uruchamianie mięśni rąk. Polecamy więc na jesienne wieczory!




02.10.2015r.

Wycieczka do Zawoi

W środę 30 września powitaliśmy jesień na wycieczce: "Góry, górale, ludzie gór".


Przyglądaliśmy się więc życiu górali orawskich przed stu laty w malowniczej jesiennej scenerii skansenu w Zubrzycy. Choć temperatury były już jesienne można też było się ogrzać przy robieniu tradycyjnych krepinowych kwiatów na warsztatach plastycznych, które zdobiły kiedyś chaty orawskie.





Po rozgrzewającym obiedzie piękna, górska, pełna zakrętów droga wiodła nas przez Przełęcz Krowiarki do Zawoi. Choć wokół krajobrazy beskidzkie, nie himalajskie, był to jednak dobry wstęp do spotkania z "Koroną Ziemi" w otwartym przed kilkoma miesiącami w Zawoi nowoczesnym "Centrum Górskim", staraliśmy się zrozumieć (choć nie zawsze było to łatwe) czemu ludzie ryzykują życie wspinając się na najwyższe szczyty. Zetknęliśmy się z autentycznym ekwipunkiem wysokogórskim z różnych epok. Ogromne makiety najwyższych szczytów ziemi i pasjonujące opowieści o dramatycznych górskich akcjach przenosiły nas w czasie i przestrzeni.



Zapraszamy do oglądania zdjęć z tej wycieczki w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

Wycieczka w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


29.09.2015r.
Madryt i druga część job-shadowing

Po kilku miesiącach od wyjazdu do Turynu udało się zorganizować drugą część dwustopniowego job-shadowing, która tym razem miała miejsce w Universidad Carlos III de Madrid. W dniach 20-26.09.2015r podczas pobytu w Madrycie Soren zbierał doświadczenia w zakresie wykorzystania ekspresji ruchem i form parateatralnych w pracy z seniorami.



Tygodniowy pobyt w Hiszpanii daje podstawy do rozwijania nowych form zajęć w Akademii, a także będzie prawdopodobnie początkiem dłuższej współpracy z Uniwersytetem w Madrycie przy realizacji kolejnych projektów międzynarodowych.

Szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu można znaleźć na blogu projektu: kliknij tutaj!

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

16.09.2015r.
Wizyta w Krakowskim Centrum Konferencyjnym ICE

Nie przypuszczałyśmy nawet, że możliwość zwiedzania Krakowskiego Centrum Konferencyjnego ICE Kraków przyciągnie takie tłumy chętnych. Ale trzeba przyznać, że była to spora gratka. Centrum jest zajęte przez większość dni w roku, a w dni pozostałe trwają tam gorączkowe porządki i przemeblowania, czego zresztą byliśmy świadkami. Aż trudno uwierzyć z jaką łatwością pojawiają się i znikają ruchome ścianki, wysuwają całe trybuny, a sala przeznaczona na kilkaset osób dzieli się dźwiękoszczelnymi ściankami nawet na 10 mniejszych!



Najwięcej pytań dotyczyło jednak technologii "dostrajania" akustyki największej sali, mieszczącej nawet 2000 osób. Sterowany komputerowo system ekranów akustycznych sprawia, że zarówno koncert muzyki kameralnej, wielki spektakl teatralny jak i wystąpienie jednego mówcy, nie wymaga osobnego nagłośnienia i jest słyszalny nawet na balkonie 3 piętra!

Wizyta odbyła się w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


01.09.2015r.
Ania i Malwina w Broadstairs

Kolejne nasze lektorki uczestniczyły w dniach 23-29.08.2015r. w szkoleniu dla nauczycieli języka angielskiego w ramach projektu "Innowacyjność i profesjonalizm odpowiedzią na wyzwania edukacyjne starzejącego się społeczeństwa". Nasze koleżanki doskonaliły swoje umiejętności w zakresie organizacji innowacyjnych zajęć językowych dla osób starszych.


Udział w kursie organizowanym przez Kent School of English w Broadstairs w Anglii pozwolił im nie tylko rozwijać swoje kompetencje językowe, ale przede wszystkim metodyczne. Po powrocie obie Panie podzieliły się zdobytą wiedzą jak i inspiracjami z udziału w szkolenie z innymi lektorami zaangażowanymi w działania Akademii. To kolejne tak owocne szkolenie, dzięki któremu nasza kadra podnosi swoje kompetencje by jeszcze lepiej pracować z seniorami.

Szczegółową relację z udziału Ani i Malwiny w szkoleniu można znaleźć na blogu projektu: kliknij tutaj!

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

07.08.2015r.
Pierwszy produkt
w projekcie InMETE 55+ gotowy!

W projeckie "Innowacyjne metody zwiększania efektywności nauczania osób po 55 roku życia języka angielskiego" w raz z partnerami z Włoch i Węgier opracowaliśmy pierwszy produkt - zestaw materiałów, ćwiczeń, wskazówek mogących wbogacić lekcje angielskiego dla osób starszych.

Z dumą prezentujemy efekty naszych prawie rocznych prac:

"Resource pack of materials, ideas and guidelines" >>>

Nauczyciele przygotowali już także dokładne plany lekcji, które podawane są obecnie korekcie językowej. Także sylabusy zajęć są już właściwie gotowe. Zespoły projektowe pracują teraz nad szczegółowymi procedurami i narzędziami do testowania tych dwóch kolejnych produktów.


17.07.2015r.
Wycieczka
"W drewnie zaklęte
- skarby architektury drewnianej"

W ramach cyklu wycieczek edukacyjnych w programie "Silva rerum" byliśmy wczoraj (6 lipca) na objeździe "W drewnie zaklęte - skarby architektury drewnianej". Rozpoczęliśmy w Łużnej na cmentarzu nr 123 z okresu I Wojny Światowej. To jeden z największych z prawie 400 cmentarzy wojennych z tego okresu rozrzuconych na obszarze Małopolski i Podkarpacia. Rozległe, monumentalne założenie architektoniczne, malowniczo położone na stromym zboczu wzgórza Pustki, prawie 2000 mogił indywidualnych i zbiorowych poległych tu żołnierzy dwóch walczących armii (austrowęgierskiej i rosyjskiej) po stu latach od swego powstania zrobiło na nas ogromne wrażenie.



Kameralne, wręcz miniaturowe, kościółek w Sękowej i cerkiew w Kwiatoniu, ukryte wśród drzew dały nam okazję do kontemplacji mistrzostwa rzemieślników sprzed pięciuset lat wyczarowujących w drewnie arcydzieła konstrukcji ciesielskiej i snycerskiego ornamentu.



Czwartym punktem programu była wizyta w "Sądeckim Bartniku" w Stróżach. Była to okazja nie tylko do podziwiania kolekcji wszelkiego rodzaju uli i przyborów pszczelarskich, lecz także do poznania z bliska (dosłownie na wyciągnięcie ręki) organizacji fascynującego społeczeństwa pszczół. Nie mogło też zabraknąć zakupów w sklepiku producenta. Wracaliśmy pełni wrażeń i obładowani miodami, pyłkiem kwiatowym, propolisem i pierzgą.



Zapraszamy do oglądania zdjęć z tej wycieczki w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

Wycieczka w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


12.07.2015r.
Szkolenie w Paryżu

W ramach projektu międzynarodowego "Innowacyjność i profesjonalizm odpowiedzią na wyzwania edukacyjne starzejącego się społeczeństwa" kolejny współpracownik Akademii wyjechał za granicę by podnosić swoje kompetencje w zakresie edukacji seniorów. Tym razem Pani Maria Gawlik uczestniczyła w dniach 06-10.07.2015r. w szkoleniu poświęconym nauczaniu języka francuskiego dla seniorów w Paryżu.



Zdobyte przez Panią Marię wiedza i umiejętności będzie teraz wykorzystywała w nauczaniu seniorów w Akademii, dzieląc się nimi również z innymi naszymi lektorami.

Szczegółową relację z udziału w szkoleniu można znaleźć na blogu projektu: kliknij tutaj!

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

11.07.2015r.
Pierwsze zajęcia w Centrum Aktywności Seniorów

No i się zaczęło! 10 lipca (piątek) odbyło się pierwsze spotkanie w ramach "Centrum Aktywności Seniorów".

Poznawaliśmy zasady gry w "Dixit", polecanej przez psychologów jako wspierającej funkcje poznawcze nie tylko seniorów. Reguły okazały się proste, obrazy na kartach zachwycały różnorodnością, skojarzenia grających zaskakiwały, humory dopisywały, a na końcu padało pytanie: "Kiedy znowu zagramy?" Odpowiadamy: "Niebawem".

Zachęcamy do zaglądania na stronę, sprawdzania wśród ogłoszeń w korytarzu przy biurze, chcielibyśmy, żeby "Dixit" zagościło u nas na stałe :)

Po tegotygodniowej gimnastyce umysłów, w przyszłym tygodniu coś dla ciała: wycieczka rowerowa, objazdowa wycieczka autokarowa, chodzenie z kijami, spotkanie z trenerem... a to wszystko to dopiero początek. Oj, będzie się działo :)

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego spotkania w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


02.07.2015r.
Otwarcie Centrum Aktywności Seniorów

1 lipca Akademia rozpoczęła realizację nowego projektu "Centrum Aktywności seniorów - dojrzały smak życia!" dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków. W jego ramach będziemy prowadzili jedno z Centrów Akwyności Seniorów w Krakowie, realizując różnorodne zajęcia dla osób starszych. Z okazji otwarcia CASu odwiedziło nas dziś wielu wspaniałych gości, wśród nich Prezydent Krakowa Profesor Jacek Machrowski, który na ręce Prezes Akademii wręczył dla seniorów dwa tablety. Zapraszamy do oglądania zdjeć z tej naszej małej uroczystości, a wszystkich seniorów na zajęcia prowadzone w ramach CASu.

W trakcie spotkania licznie towarzyszyli nam przedstawiciele mediów, o Centrach i spotkaniu w APZ będzie można poczytać więcej w jutrzejszej prasie lokalnej jak również zachecamy do obejrzenia wieczornego wydania Kroniki Krakowskiej: http://krakow.tvp.pl/20705825/2-vii-2015-godz-1830

Zachecamy do ogladania zdjęć z tej uroczystości w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


26.06.2015r.
Warsztaty "Wiosenna broszka"

Na dzisiejszych (26.07.2015) warsztatach plastycznych prowadzonych przez naszą koleżankę Marysię Serek było, kolorowo i twórczo. Panie wykonały filcowy kwiat-broszkę z pięknej delikatnej wełny.Trzeba było dobrać kolory, uformować kwiat i następnie filcować go na mokro. Efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Powstały kolorowe, piękne kwiaty, którymi można ozdobić garderobę.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tych wyjątkowych warsztatów: kliknij tutaj!



21.06.2015r.
Fort Olszanica

Każdy Krakus wie, że forty „Twierdzy Kraków” budowanej przez Austriaków od roku 1850 nigdy nie posłużyły działaniom wojennym. Jednak nie każdy wie, co dzieje się dzisiaj w tych, rozsianych po całym mieście i okolicy budowlach.

Fort piechoty 39 „Olszanica” przez lata służył jako magazyn rowerów „Romet” nowe życie rozpoczął wraz z przekazaniem go Hufcowi ZHP Kraków – Krowodrza. Dzisiaj to niezwykle żywe miejsce; nie tylko baza biwakowa harcerzy, ale też prężnie działający ośrodek hipoterapii.

W ramach projektu „Silva rerum” zapoznaliśmy się z dniem dzisiejszym austriackiej fortyfikacji, wysłuchaliśmy ciekawej gawędy, nie mogło też zabraknąć harcerskiego ogniska i kiełbasek.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z wycieczki przesłanych nam przez nieocenioną Małgosię S. dostępnych w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!



Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


15.06.2015r.
Radosne wieści

Z przyjemnością informujemy, iż Akademia otrzymała dofinansowanie w dwóch kolejnych konkursach grantowych. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego rozpoczniemy w sierpniu realizację projektu "Seniorzy w Europie - przełamywanie barier w uczeniu się języków w starszym wieku". APZ będzie także jednym z pierwszych organizatorów kolejnych Centrów Aktywności Seniorów, realizując projekt dofinansowany przez Gminę Miejską Kraków pt. "Centrum Aktywności Seniorów - dojrzały smak życia!".

Szczegółowe informacje o naszych nowych projektach i prowadzonych w nich zajęciach już wkrótce na naszej stronie.


11.06.2015r.
Spotkanie międzynarodowe w Rzymie

W dniach 29 -31 maja 2015 nasze przedstawicielki brały udział w kolejnym spotkaniu międzynarodowym w projekcie InMete 55+, które miało miejsce w Rzymie. Przez trzy dni pobytu we Włoszech Ania z Malwiną omawiały z partnrami postępy w przebiegu projektu, dokonywały oceny stworzonych już częściowo produktów: zestawu materiałów i ćwiczeń do wykorzystywania podczas zajęć języka angielskiego dla seniorów i konspektów innowacyjnych lekcji lektoratowych, a także curriculum kursów języka angielskiego- na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. Ustalane zostały dalsze etapy prac, podział zadań i odpowiedzialności. Były to bardzo intensywny czas pracy, ale i miłych spotkań z nauczycielami i uczniami z partnerskich instytucji.

Więcej o tym jak przebiegają prace projektowe i zdjęcia z dotychczasowych działań można znaleźć na blogu projektu: inmete55plus.blogspot.com.

26.05.2015r.
Zwiedzamy lamusownię
Silva rerum to las rzeczy. Wizyta w krakowskiej "Lamusowni" była spotkaniem z gąszczem rzeczy niepotrzebnych, zniszczonych, zużytych.

W ramach cyklu "Kraków - moje miasto" poznając Kraków od podszewki odwiedziliśmy już magazyny Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie przechowuje się z pietyzmem stare i nowe publikacje, w nowohuckiej "Lamusowni" poznaliśmy drogę, jaką odbywają przedmioty niepotrzebne, których pozbywają się krakowianie.

W czasie przygotowanych specjalnie dla nas warsztatów "segregowaliśmy" odpady z naszych domów. Pracownicy MPO odpowiadali też na liczne pytania. Jak bezpłatnie i bezpiecznie dla środowiska pozbyć się zniszczonych ubrań, resztek po remoncie, termometrów rtęciowych, zniszczonych walizek i połamanego parasola.

Chętnie podzielimy się naszą wiedzą. Pytajcie! Przeszkoleni eksperci w sprawie segregowania śmieci są już w Akademii Pełni Życia!

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tych zajęć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


24.05.2015r.
Wycieczka do Dębna i Dołęgi
W czwartek 21 maja 2015r. liczna grupa seniorów biorących udział w projekcie "Silva rerum" uczestniczyła w wyciecze pt. "Dawne gniazda rodów polskich". Mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych o poranku prawie wszyscy stawili się na miejscu zbiórki i wyruszyli w podróż. Celem wyprawy był dworek galicyjski w Dołędze i obronny renesansowy zamek w Dębnie.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tej wycieczki w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


21.05.2015r.
Wizyta studyjna w Glasgow

Podnoszenie kompetencji kadry prowadzącej zajęcia i realizującej projekty w Akademii jest jednym z ważnych zadań Stowarzyszenia. Zależy nam bowiem by osoby, z którymi spotykają się Państwo każdego dnia były dobrze przygotowane do swojej pracy. W celu doskonalenia wiedzy i umiejętności osób zaangażowanych w działania Akademii realizujemy już od połowy 2014r. projekt "Innowacyjność i profesjonalizm odpowiedzią na wyzwania edukacyjne starzejącego się społeczeństwa", w ramach którego członkowie naszego zespołu biorą udział w różnego rodzaju zagranicznych szkoleniach.

Tym razem w dniach od 10 do 16 maja nasza przedstawicielka miała możliwość przyglądać się pracy w Center for Lifelong Learning w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Był to dla niej czas obserwacji pracy nauczycieli, uczestnictwa w różnorodnych zajęciach skierowanych do seniorów, ale także możliwość spotkania się z osobami odpowiedzialnymi za organizację zajęć i zarządzanie pracą Centrum, realizację projektów i nowatorskich przedsięwzięć.

Zachęcamy do zapoznania się z opisem zebranych przez naszą koleżankę doświadczeń prezentowanych na blogu projektu: kliknij tutaj!



Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

21.05.2015r.
Warsztaty decoupage

W dniu 15 maja 2015r. w Akademii odbyły się w ramach projektu "Silva rerum" wyjątkowe warsztaty plastyczne poświęcone tematyce decoupageu. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, iż decoupage to technika zdobnicza znana od dawna. W dodatku bardzo prosta. W ten sposób można ozdobić zarówno duży mebel, jak i małą rzecz. Decoupage umożliwia własnoręczne stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Z wykorzystaniem tej techniki uczestnicy zajęć zajęli się zdobieniem przedmiotów: skrzynek, kasetek, tacek, pudełek, serwetników itp.



Zapraszamy do oglądania pięknych zdjęć z tych zajęć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


20.05.2015r.
Spotkanie międzynarodowe
w Anglii

Tak niedawno rozpoczynaliśmy wspólną pracę w projekcie "Well-being in later life: education, creativity and phisical activity", i we wrześniu 2013 gościliśmy w Krakowie przedstawicieli partnerskich organizacji z Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Turcji i Anglii.

Każda z nich, w ciągu dwóch lat trwania projektu, na swój sposób: poprzez edukację, rękodzieło, aktywność fizyczną i taniec, szukała nowych rozwiązań w pracy z seniorami. Dzieliliśmy się nimi i wyciągaliśmy wnioski na przyszłość w czasie roboczych kontaktów poprzez internet i w czasie kolejnych spotkań z udziałem seniorów z partnerskich krajów.

Od 13 do 15 maja 2015 odbyło się ostatnie spotkanie projektowe w Lancaster, w Wielkiej Brytanii. Tym razem jedynie w gronie koordynatorów rozpoczęte zostały prace podsumowujące projekt. Jak zawsze była to też okazja do przyjrzenia się z bliska życiu seniorów w innych krajach. Na pewno zaowocuje to nowymi działaniami w Akademii.



Teraz czeka nas żmudna praca uporządkowująca bogactwo doświadczeń. A więc do roboty! Tym razem w domu i bez pokrzepienia angielskim śniadaniem



(Dla zaskoczonych: ciemny krążek na talerzu to swojska kaszanka, a złoty trójkąt - placek ziemniaczany. Co kraj to obyczaj!)

Międzynarodowy projekt "Well-being in later life: education, creativity and physical activity" realizowany w ramach Projektów Partnerskich Programu Sektorowego Grundtvig "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme - LLP.


26.03.2015r.
Spotkanie międzynarodowe w Rzymie

W dnia 18-22 marca 2015r. czteroosobowa delegacja z Akademii brała udział w spotkaniu międzynarodowym w Rzymie organizowanym w ramach projektu "Well-being in later life". Pobyt we Włoszech był okazją do ponownego spotkania ze seniorami z Włoch, Anglii, Słowacji, Turcji i Hiszpanii; omówienia realizowanych przez nas działań lokalnych; wymiany poglądów i dyskusji nt. dobrostanu w starszym wieku oraz możliwości jego rozwijania.



Odbyło się także spotkanie koordynatorów, na którym przez kilka godzin omawiane były dotychczasowe postępy prac projektowych oraz przeprowadzona była ich ewaluacja, planowane były kolejne działania lokalne oraz przygotowany został wstępny zarys produktu końcowego -wypracowanego zestawu materiałów dotyczących tematyki dobrostanu w starszym wieku.





Podczas spotkania prezentowaliśmy także lokalne pieśni i tańce z każdego z partnerskich krajów:





oraz uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych, które uwiecznione zostały na przygotowanym przez Włoskiego partnera filmie:


W przerwach i wieczorami mieliśmy okazję zobaczyć najpiękniejsze miejsca Rzymie, a chętni wybrali się do Teatro Argentina na spektakl "Carmen", w którym jedną z ról odgrywała nasza przyjaciółka z Włoch - Anna Redi.







Więcej zdjęć z tego spotkania można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


23.03.2015r.
23 marca
- Dzień Przyjaźni Węgiersko - Polskiej w Akademii

23 marca w naszej Akademii obchodziliśmy Dzień Przyjaźni Węgiersko - Polskiej.



W tym dniu odbyło się uroczyste spotkanie Zespołu Projektowego (pracującego w ramach realizowanego obecnie projektu "Polak, Węgier - dwa bratanki"), w którym uczestniczyły goszczące u nas Węgierki Kirsi i Zsóka.

Zespół na ręce węgierskich wolontariuszek przekazał listy i pozdrowienia napisane na tę okazję przez przyjaciół Akademii, naszych słuchaczy i młodzież gimnazjalną, przygotował również na ten dzień dekoracje utrzymane w kolorystyce flag obu współpracujących narodów, a także słodki poczęstunek.







Nasi goście przekazali nam serduszka z flagami węgierskimi i polskimi, które samodzielnie przygotowane zostały przez członków węgierskiej organizacji Tan - Folyam, a także pokazali nam wzruszającą prezentację dotyczącą współpracy między naszymi organizacjami.



Tym uroczystym spotkaniem w sposób bardzo szczególny rozpoczął się trzytygodniowy pobyt węgierskich wolontariuszek Kirsi i Zsóki w Krakowie.


09.03.2015r.
Przedstawicielki Akademii
na Małopolskim Kongresie Kobiet

Sobotnie przedpołudnie dwie przedstawicielki Akademii spędziły reprezentując Akademię na Małopolskim Kongresie Kobiet w krakowskim ICE.



II Małopolski Kongres Kobiet, był wspólną inicjatywą zarówno środowisk lokalnych, jak i osób indywidualnych, przedstawicielek świata nauki, biznesu, polityki, sztuki, dziennikarstwa, organizacji pozarządowych, organizacji samorządowych, związków zawodowych, związków pracodawców i innych zainteresowanych podmiotów w celu wzajemnego poznania się, integracji, wymiany doświadczeń i inspiracji do dalszej aktywności na rzecz kobiet mieszkających w Małopolsce. "Nieposkromione,ale spełnione-kobiece pasje.", "Świadomy styl życia" to jedne z wielu ciekawych tematów paneli.



Wśród uczestniczek Kongresu Małgosia i Marylka miały okazję spotkać dr Annę Okońską-Walkowicz - doradcę Prezydenta Miasta Krakowa do Spraw Polityki Senioralnej oraz wiele sympatyczek naszej Akademii.



Dziękujemy naszym Paniom za udział w Kongresie i promowanie naszej Akademii!
zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia na naszej facebookowej stronie: kliknij tutaj!


04.03.2015r.
Job shadowing w Turynie

W dniach 25.02 - 03.03 2015r. przedstawiciel naszej kadry brał udział w pierwszej części dwustopniowego job-shadowing w Turynie we Włoszech, obserwując pracę w organizacji La Bazarre.


Wizyta w Turynie była pierwszą z dwóch zaplanowanych w ramach realizacji naszego zadania rozpoznania możliwości zastosowania ekspresji ruchem, w tym form para-teatralnych, do wzbogacenia różnorodnych zajęć dla seniorów i zwiększenia ich efektywności. Aby coś zastosować musimy to najpierw poznać - ta więc celem tej wizyty było zrozumienie czym jest ekspresja ruchem, jakie są jej korzenie, historia, do czego była i jest wykorzystywana, jakie role pełni, jakie stwarza możliwości i jakie są jej ograniczenia.

Szczegółową relację z wyjazdu można znaleźć na blogu projektu: kliknij tutaj!

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

25.02.2015r.
Spotkanie międzynarodowe w Szegedzie



W dniu 12 lutego 2015r. trzy przedstawicielki Akademii w ramach projektu InMete 55+wyjechały na trzydniowe spotkanie partnerskie na Węgrzech. Po kilkunastu godzinach podróży pociągiem przybyły do Budapesztu, skąd następnie udały się do Szegedu - miasta w którym działa nasza partnerska organizacja. Po przyjeździe przywitały nas wszechobecne "motilities" - znak rozpoznawczy naszego partnerskiego projektu:



Drugie już w tym projekcie spotkanie partnerskie poświecone było dopracowaniu pierwszego produktu projektowego "Resource pack" oraz wspólnej pracy nad kolejnym produktem jakim będą plany innowacyjnych lekcji angielskiego dla seniorów, zawierających nie tylko konspekty zajęć, ale także pomoce szkoleniowe dla nauczycieli i materiały do nauki dla dorosłych uczniów.



W czasie spotkania dopracowane także zostały procedury monitoringu i ewaluacji oraz rozpowszechniania rezultatów projektu, ustalone zostały szczegółowe plany dalszej pracy - do kolejnego spotkania partnerskiego w Rzymie.



Część spotkania poświecona została tematowi badania jakości - zarówno projektu jak i jego finalnych produktów. Nieoceniona Gyiongy w przystępny sposób przedstawiła nam założenia "Quality Control", a następnie wspólnie pracowaliśmy nad ustaleniem odpowiednich wskaźników i opracowaniem metod ich pomiaru.



W krótkich przerwach od pracy mieliśmy okazję zobaczyć nieco Szegedu, a w drodze powrotnej, również Budapesztu - towarzysząca nam przez cały czas piękna, wiosenna pogoda bardzo temu sprzyjała. W niedzielę 15 lutego wyjeżdżaliśmy z Szegedu z pięknymi wspomnieniami i długą lista zadań do realizacji zaraz po powrocie do kraju.



Ten komunikat powstał w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Komunikat odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.


30.01.2015r.
Gość z Włoch

W czwartek 29 stycznia naszym miłym gościem w Akademii był Andrea - przedstawiciel naszej partnerskiej organizacji UNIEDA Rzymu. Podczas spotkania pracowaliśmy nad procedurami w ramach projektu InMete oraz planowaliśmy szkolenia dla naszej kadry w ramach projektu "Innowacyjność i profesjonalizm odpowiedzią na wyzwania edukacyjne starzejącego się społeczeństwa". Andrea przygotowywał także naszych trenerów do wyjazdu na warsztaty do Rzymu. Jak się okazało i od nas nasz przyjaciel zdobył cenną wiedzę o tym .... "jak włosi jedzą" Emotikon wink Było to bardzo pracowite, ale i radosne spotkanie! Thank you Andrea!



Engine by Piotr Skowronek