Ludzie nie dlatego
przestają się bawić,
że się starzeją,
lecz starzeją się,
bo się przestają bawić.
Mark Twain
Strona główna

Wizyty w Polsce


Podczas wizyt nasi Holenderscy goście-wolontariusze swoje wrażenia opisują na specjalnym blogu projektu, który można obejrzeć kilkając tutaj! Zapraszamy do jego odwiedzania!


W projekcie przewidziane są 3 wizyty holenderskich wolontariuszy w Krakowie:

I wizyta: 20 maja - 10 czerwca 2012 r.

Będziemy gościć dwie panie:

Els Esseveld i Elly Ottevanger.


Els ma 60 lat, pracowała w instytucjach rządowych zajmujących się zasobami ludzkimi, edukacją i służbą zdrowia, nadal pracuje jako doradca i - wolonatariacko - w zarządzie lokalnego oddziału ANBO. Jej hobby to historia sztuki, fotografia i turystyka.


Elly ma 74 lata, wykształcenie wyższe, pracowała w Katarze na Filipinach przez 3 lata. Ma jedna córkę, która mieszka w pobliżu niej z dwoma synami i córką; oraz syna, którzy mieszka w Niemczech ze swoja rodziną: trzeba synami i nową żoną pochodzenia Rosyjskiego. Przez przypadek Elly nawiązała współpracę z wydziałem ANBO w Zeewolde 16 maja 1991 roku i od Rego czasu jest członkiem zarządu, realizując wiele jego zadań. Każdego miesiąca przygotowuje w wersji cyfrowej wydziałowy biuletyn, prowadzi grupę czytania książek i aktywnie włącza się we wszystkie istotne działania swojego wydziału. Doskonali swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim i niemiecki, na razie nie posługuje się jeszcze językiem polski.

Els i Elly zorganizują u nas spotkania z prezentacjami na temat Holandii, regionu w którym mieszkają i ich macierzystej organizacji, będą prowadziły konwersacje z języka angielskiego dla seniorów, oraz krótki kurs języka niderlandzkiego dla starszych turystów, będą pomagały w naszej codziennej pracy. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia doradzą nam jak pozyskiwać, szkolić i organizować prace lokalnych wolontariuszy w naszej organizacji. Prócz tego planujemy opracować, we współpracy z naszymi seniorami, propozycje wycieczek po Krakowie - rowerowych i pieszych - przeznaczonych dla starszych turystów, wraz z opisem i zdjęciami. Praca ta będzie wykonywana etapami w czasie wszystkich trzech wizyt w Krakowie. W trakcie pierwszej wizyty Els i Nel zrobią rozeznanie i wstępny plan wycieczek.

Szczegółowy program wizyty Els i Elly można zobaczyć: TUTAJ!>>>II wizyta: 9 - 30 września 2012 r.

Bedziemy gościć dwóch Panów:

Jana Zwaan i Pieta Kruizinga


Jan Zwaan ma 68 lat i mieszka w Zeewolde w prowincji Flewolandia. Ma 3 synów i 5 wnuków. Jest przewodniczącym lokalnego oddziału ANBO w Zeewolde. Działa we władzach lokalnych - jest członkiem rady ds. zdrowia. Posiada wiedzą i doświadczenie w zakresie zarządzania, działalności społecznej oraz zagadnień związanych z techniką. Jego hobby to uprawianie ogródka, w szczególności roślin cebulowych. Posiada kolekcję zdjęć ponad 1500 takich roślin. Na emeryturze zajmuje się drobnymi pracami domowymi, ogródkiem oraz utrzymywaniem w dobrym stanie i naprawą rowerów, głownie należących do wnuków.


Piet Kruizinga, ma 66 lat, jest synem rolnika, Był lotnikiem w Królewskich Siłach Powietrznych, managerem w związkach zawodowych oraz opiece społecznej. Studiował zarządzanie zasobami ludzkimi, teologię, prawo i kulturoznawstwo. Jego hobby to podróże w szczególności do Indii, gdzie bada związki między agresja a religią.Wiele pracował jako wolontariusz zarówno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym. 10 lat temu odwiedził Kraków, jako członek holenderskiej katolickiej rady ds. Kościoła i judaizmu.

Jan i Piet będą prowadzili u nas konwersacje w języku angielskim dla seniorów (2 razy w tygodniu) zrobią prezentacje na temat korzystania z rowerów w starszym wieku: jak dobrać właściwy rower, na co należy zwracać uwagę przy jeździe na rowerze w starszym wieku,etc. Dokonają też fachowej inspekcji ścieżek rowerowych w Krakowie pod kątem wykorzystywania ich przez seniorów oraz zaprojektują wycieczki rowerowe po Krakowie, przeznaczone dla osób starszych. Podobnie jak poprzednia grupa wolontariuszy przygotują foto-zagadki z Krakowa do rozwiązania przez seniorów polskich i holenderskich.III wizyta: 06 - 27 kwietnia 2013 r.

Bedziemy gościć dwie osoby:

Yvonne Dahlkamp i Jinse Andringa


Yvonne Dahlkamp - nauczycielka języka duńskiego oraz matematyki w szkole średniej. Wolontariacko uczy języka olenderskiego anglojęzyczne osoby dorosłe i emigrantów, pomaga także w szkole podstawowej. Jest członkiem wielu organizacji wspierających osoby wykluczone społecznie. Jej hobby to rzeźbienie i malowanie.


Jinse Andringa - doktor fizyki, nauczyciel. Członek licznych organizacji edukacyjnych, pracujący wolontariacko na rzecz seniorów w Holandii. Jego hobby to łyżwiarstwo, kolarstwo oraz budowa modeli kolejek.
Engine by Piotr Skowronek