Ludzie nie dlatego
przestają się bawić,
że się starzeją,
lecz starzeją się,
bo się przestają bawić.
Mark Twain
Strona główna
Refleksje uczestników ze spotkania partnerskiego w Madrycie

"Spotkanie było bardzo pracowite. Rozpoczęło się w niedzielę kolacją powitalną w pięknej restauracji Hotelu Maria Elena, podczas której mieliśmy okazję rozwijać nasze umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim. Wspólny posiłek był bowiem czasem pierwszej nieformalnej wymiany informacji o działaniach podejmowanych w ramach projektu, jak również okazją do rozmowy "twarzą w twarz" z seniorami z innych krajów znanymi nam dotąd jedynie z korespondencji mailowej.

Następnego dnia w poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie robocze w La Casa Encendita, na którym gospodarze przekazali informacje na temat Hiszpanii - w szczególności informacje o historii, strukturze administracyjnej i kulturze kraju, Madrycie i szkole w której gościliśmy.



W przerwie na lunch skorzystałyśmy z możliwości zwiedzenia położonego w pobliżu Muzeum Sztuki Współczesnej. Wielkim przeżyciem dla nas była możliwość zapoznania się ze wspaniałymi dziełami Pabla Picassa a zwłaszcza z jego najbardziej znanym dziełem "Guernica".

Po przerwie każda z delegacji przedstawiała wyniki ostatnich prac realizowanych w krajach partnerskich, w tym zaprezentowała materiały umieszczane na stronach internetowych projektu. Był to cenny czas wymiany doświadczeń i dyskusji nad efektami realizacji projektu.


Wieczorem, po owocnym dniu pracy mieliśmy jeszcze okazję przez chwilę pozwiedzać Madryt w asyście miłych seniorów z Hiszpanii. Nasza delegacja doszła aż do bulwarów madryckich, z której roztaczał się przepiękny widok na panoramę Madrytu. Ten wieczór dał nam możliwość prawdziwego poznania nocnego trybu życia Hiszpanów.

Kolejny dzień w Hiszpanii był równie intensywny. Rozpoczęliśmy rano od zajęć z języka angielskiego w Cepa Las Rosas - siedzibie hiszpańskiej organizacji, która nas gościła.

Następnie gospodarze zaprosili nas do udziału w warsztatach kulinarnych i tanecznych - gdzie poznawaliśmy tradycyjne potrawy i tańce hiszpańskie. W tym samym czasie koordynatorzy omawiali ostatnie działania i dyskutowali nad wynikami ewaluacji projektu. Ustalono także plan dalszych działań.

Spotkanie zakończyliśmy podczas pożegnalnej kolacji. Upłynęła ona w serdecznym aczkolwiek nostalgicznym nastroju, wszyscy bowiem zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to ostatnie nasze spotkanie w tym projekcie.

Dla wszystkich chyba uczestników spotkania najwspanialsze w tym projekcie było to, że mogliśmy się lepiej poznać, porównać obyczaje naszych narodów i po prostu zbliżyć do siebie".

Projekt Open Gate realizowany jest w ramach projektów partnerskich Gruntviga Programu "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme - LLP).



Engine by Piotr Skowronek