Ludzie nie dlatego
przestają się bawić,
że się starzeją,
lecz starzeją się,
bo się przestają bawić.
Mark Twain
Strona główna

Pasje, pasje ...


"Silva rerum" to po łacinie "las rzeczy".

W ramach projektu pod tym właśnie tytułem od kwietnia penetrujemy wciąż nowe gęstwiny. Przewodnikami po gąszczach pasji są dla nas goście, "seniorzy z pasją", osoby, które nie tylko same znajdują ciekawy sposób na życie, ale umieją też nim zarażać innych. Zapraszamy do lektury!2 grudnia 2015, "Broń i barwa w II RzeczpospolitejJak sprawić aby stare nagrania dźwiękowe zabrzmiały jak nowe, a stare dokumenty i obrazy zalśniły nowym blaskiem? Skąd wzięła się nazwa ułanie? W jakim mundurze chadzał marszałek Piłsudski? Dlaczego tak niewiele zachowało się niektórych odznaczeń wojskowych?Na spotkaniu poświęconym broni i barwie w dwudziestoleciu międzywojennym nie tylko mogliśmy posłuchać fascynujących opowieści kolekcjonera, zabrzmiały także zarejestrowane w tamtych czasach wykonania starych pieśni. Była też okazja do przyjrzenia się z bliska imponującej kolekcji pamiątek związanych z tym tak krótkim, ale jakże ważnym dla polskiej tożsamości narodowej okresem. Kiedy po okresie zaborów odradzała się nie tylko państwowość, ale i tradycja polskiej armii.

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.16 listopada 2015, Johann Sebastian Bach, "Człowiek od którego pochodzi cała mądrość muzyczna"To Józef Haydn, sam przecież genialny kompozytor, nazwał Bacha "człowiekiem od którego pochodzi cała mądrość muzyczna". Hołd Bachowi składali kompozytorzy różnych epok i dziś też jego twórczość jest nie tylko przedmiotem studiów specjalistów , ale wciąż żywym źródłem artystycznych doznań rzecz wiernych słuchaczy.Spotkanie poświęcone Bachowi pełne było kunsztownych dźwięków, wspaniale zharmonizowanych w monumentalne dzieła, ale pełne też było opowieści o czasach i obyczajach, o życiu prywatnym świadomego swej wielkości, choć jakże skromnego kantora kościoła św. Tomasza w Lipsku.

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.30 października 2015, Moja pasja radość innych. Program "Kołderka za jeden uśmiech"Wielu osobom bliskie jest rękodzieło, szydełkowanie, szycie, wyszywanie, decoupage i wiele innych. Sami widzimy jak wielką popularnością cieszą się warsztaty plastyczne na które zapraszamy w ramach programu "Silva rerum".Naszemu gościowi nie wystarczało jednak ozdabianie własnego domu i obdarowywanie krewnych i znajomych. Wraz z liczna grupą kontaktujących się przez Internet osób szyją wyjątkowe haftowane patchworkowe kołderki. Każda z nich jest przygotowywana z myślą o konkretnym dziecku, z myślą o jego zainteresowaniach i marzeniach. Bo przecież takich marzeń każde dziecko ma wiele także dziecko bardzo ciężko chore.Wyczarowana igłą kołderka pomaga małym pacjentom przeżyć trudne szpitalne chwile, a szyjące ją wspólnie Panie znalazły dla swojego hobby wyjątkowe zastosowanie.

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.5 października 2015, "Pasje mojego życia"

Jak połączyć medyczną karierę naukową, pasje muzyczne, pociąg do podróży i zaangażowanie społeczne? Jak dzielić się własnymi upodobaniami muzycznymi i jak je przekuć w zaangażowanie w międzynarodowy festiwal wokalny?


Czy emerytura to odpowiedni czas na pierwsze spotkanie ze sportem i to w wydaniu dalekowschodnim?Nasz gość, Barbara Cieniawa, chętnie odpowiadała na pytania wszystkich uczestników spotkania, a było ich tak wiele jak i prezentowanych na spotkaniu pasji.

Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.29 września 2015, "Kolorowe minuty, kolorowe godziny, kolorowe dni"


To było wyjątkowe spotkanie!
Odbyliśmy daleką drogę od olejnych płócien, przez malarstwo na szkle, do rumuńskich pracowni ikon i filcowanych kwiatów i cacuszek wyczarowanych z maleńkich koralików. Bogactwo technik, różnorodność materiałów porywały widzów.Nie zabrakło też oczywiście odnośników do stron internetowych, bo choć wszystkie przedstawione dzieła wymagały mnóstwa pracy wprawnych rąk, to jednak właśnie wirtualna rzeczywistość internetu jest tym miejscem, które, nie patrząc na granice i języki, dostarcza najliczniejszych inspiracji.Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.21 lipca 2015, "Sport nie zna granic"


Sport uprawiany bez granic wiekowych i zdrowotnych, anegdoty, historie prawdziwe i świadectwa, że nie ma takiego upadku z którego nie można się podnieść..... ..o tym wszystkim rozmawialiśmy z trenerem Maciejem Aleksandrowiczem przy kawie w kawiarence na kortach tenisowych WKS "Wawel".

Czy wiecie, że:
 • Dobry trening z kijkami nordic walking usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, zwiększa pobór tlenu, zwiększa mobilność kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów sprawia, że jest idealną formą aktywności ruchowej u osób starszych.
 • także w Polsce regularnie rozgrywane są turnieje tenisowe dla zawodników w kategoriach 65+ a nawet 80+?

 • Czy wiesz, że 5 sportów najbardziej polecanych dla seniorów to:
 • pływanie
 • nordic wal king
 • gimnastyka
 • jazda na rowerze
 • gra w boule


 • Czy wiecie, że:
 • Dobry trening z kijkami nordic walking usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, zwiększa pobór tlenu, zwiększa mobilność kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów sprawia, że jest idealną formą aktywności ruchowej u osób starszych.
 • Także w Polsce regularnie rozgrywane są turnieje tenisowe dla zawodników w kategoriach 65+ a nawet 80+?
 • Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.  29 czerwca 2015, "Historia kuchni francuskiej. Od zamierzchłej przeszłości do teraźniejszości"

  Co jadali legioniści Juliusza Cezara podbijający starożytną Galię? Od kiedy używa się sztućców? Jaki był wkład Marii Leszczyńskiej w kuchnię francuską.

  Kuchnia to nie tylko radość komponowania smaków i spotkań przy stole, to także fascynująca ścieżka poznawania kultury innych krajów.  Nasz gość Hanna Witkowska nie tylko podzieliła się z nami sprawdzonymi przepisami na francuskie przysmaki, jej opowieść usiana była mnóstwem anegdot i ciekawostek. Nie mogło też zabraknąć pytania o to, czy w Bretanii słyszeli kiedyś o fasolce po bretońsku.


  Warto sięgając po nowe i stare przepisy spróbować poznać też ich pochodzenie. Warto wiedzieć dlaczego Rosjanie w zimowe poranki chętnie zaczynali dzień od miski gorącej kaszy, jak Hiszpanie radzą sobie z obiadami w upały i co Włosi robią z nadmiarem dojrzałych pomidorów.

  Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


  8 czerwca 2015, "Nasi w Segedzie - międzynarodowy wolontariat seniorów"  Po łacinie voluntarius znaczy dobrowolny. Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

  Wolontariuszy możemy spotkać wszędzie na imprezach sportowych, w szpitalach, w szkołach. Jak to jest gościć u siebie wolontariuszy z innego kraju? Jak to jest samemu w innym kraju być wolontariuszem?
  O wyzwaniach przed którymi stawali wolontariusze seniorzy w ramach programu "Polak - Węgier dwa bratanki" opowiadała Maria Kacprzycka uczestniczka wolontariatu międzynarodowego.

  Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.  18 maja 2015, "Literatura w krajach Ameryki Łacińskiej w XX wieku "

  Lubiących czytać czesto dopada pytanie: po jaką książkę sięgnąć?
  Takich rekomendacji na na spotkaniu poświęconym literaturze latynoamerykańskiej było wiele. Angel Zuazo Lopez nie tylko przywołał twórczość najbardziej znanych noblistów, przedstawił też fascynujący tygiel kultur i tradycji literackich, z którego literatura ta wyrasta.

  A dla przypomnienia i dla nieobecnych literaccy nobliści Ameryki Łacińskiej to:
  Gabriela Mistral, Chile, Nobel 1945
  Miguel Angel Asturias, Gwatemala, Nobel 1967
  Pablo Neruda, Chile, Nobel 1971
  Gabriel García Márquez, Kolumbia, Nobel 1982
  Octavio Paz, Meksyk, Nobel 1990
  Mario Vargas Llosa, Peru, Nobel 2010  Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.  12 maja 2015, "Tajlandia, Kambodża, Wietnam"


  Dalekie podróże, egzotyczne kraje, odmienne dźwięki, smaki, zapachy, komu z nas nie zdarzało się o nich marzyć?
  Nasz gość specjalny Maria Baczyńska-Kolasa nie szczędziła opowieści z dalekich miejsc. W roli głównej wystąpiły jednak oczywiście fotografie.
  Warto może samemu sięgnąć po aparat fotograficzny aby uwiecznić ulotną chwilę, może nie koniecznie w dalekiej Azji, na zachętę fotografia ze znacznie bliższych stron.  Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.  27 kwietnia 2015, "Nie święci garnki lepią"


  Każdy z uczestników spotkania został obdarowany kartką z takim właśnie fragmentem z pism Leszka Kołakowskiego. A towarzyszyła nam opowieść o wyprawach rowerowych i zgłębianiu tajników obróbki fotografii.

  Kto powiedział, że komputery, tablety, laptopy to domena młodych? Emerytura to świetny czas, żeby poznać tajniki obróbki zdjęć. Świetny też czas, aby podzielić się z innymi nowo zdobytymi umiejętnościami, tak jak robi to nasz gość prowadząc spotkania komputerowe dla seniorów.

  Nasz gość Grzegorz Turbański zjawił się oczywiście na rowerze co rzecz jasna zarejestrował też program komputerowy pomagający ocenić aktywność fizyczną : Jaki to program, jak go zainstalować i jak używać? Nie wiecie, pytajcie, chętnie odpowiemy :  Spotkanie w ramach projektu "Silva rerum" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.  Engine by Piotr Skowronek