Ludzie nie dlatego
przestają się bawić,
że się starzeją,
lecz starzeją się,
bo się przestają bawić.
Mark Twain
Strona główna

Skazani na nowoczesne technologie...

MARSZ SENIORÓW >>>
ARCHIWUM >>>
OSTATECZNA ROZPRAWA ZAKOŃCZONA!

WERDYKT?
Skazani na kursy komputerowe

Przesłuchania seniorów, ujawnienie tajnych zdjęć, instruktorzy na manowcach - to wszystko działo się w piątek 26 października w studiu S5 Radia Kraków.
Seniorzy, którzy zostali instruktorami opowiadali o pierwszych poprowadzonych przez siebie zajęciach i zaskakujących pytaniach jakie usłyszeli. Pierwsze kursy nieuchronnie prowadzą wyboistą drogą "błędów i wypaczeń". Gdzie właściwie jest ten Internet? Dlaczego, żeby zrobić kropkę nad "ż" trzeba użyć klawisza Alt, a nad "j" już nie? A u mnie na klawiaturze nie ma "A"... Miedzy innymi na takie pytania miały przygotować "świeżo upieczonych" instruktorów szkolenia prowadzone przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu "Skazani na nowoczesne technologie. Aktywni seniorzy w społeczeństwie informacyjnym.

Podczas piątkowego spotkania zaprezentowaliśmy efekty wielomiesięcznej pracy nad projektem. Gościem spotkania była Hanna Nowakowska z Forum 50+ seniorzy XXI wieku!, która opowiedziała o inicjatywach organizacji seniorskich z całej Polski. Dla przybyłych seniorów, reprezentujących organizacje zajmujące się edukacją osób starszych dostępne były materiały powstałe w wyniku projektu:
  • WYTYCZNE - jak prowadzić SZKOLENIA SENIORÓW INSTRUKTORÓW KURSÓW KOMPUTEROWYCH DLA OSÓB STARSZYCH
  • MATERIAŁY DYDAKTYCZNE na SZKOLENIA SENIORÓW INSTRUKTORÓW KURSÓW KOMPUTEROWYCH DLA OSÓB STARSZYCH
Materiały te są dostępne dla instytucji rozpoczynających szkolenia instruktorów po zamówieniu e-mailem. Przy zamówieniu należy podać planowany termin rozpoczęcia szkolenia oraz krótko zaprezentować cele i grupę odbiorczą szkoleń.

Skazani na nowoczesne technologie. Aktywni seniorzy w społeczeństwie informacyjnym.
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii do załatwiania najprostszych spraw
  • pojawienie się nowego języka, sposobów komunikacji, stylu życia wpływających na poczucie wykluczenia ze społeczeństwa przez osoby starsze
  • autodyskryminacja osób starszych, polegająca na lekceważeniu własnych potrzeb, zmniejszonym poczuciu wartości ze względu na wiek
  • niepełny udział osób starszych w życiu społecznym
  • duże zapotrzebowanie na kursy komputerowe dla osób starszych, ale brak osób przeszkolonych do skutecznego prowadzenia takich zajęć
Na te i inne problemy chcemy odpowiedzieć prowadząc projekt "Skazani na nowoczesne technologie - Aktywni seniorzy w społeczeństwie informacyjnym".

W ramach projektu organizujemy między innymi:

Szkolenia na instruktorów kursów komputerowych dla seniorów
Szkolenia są przeznaczone dla osób posiadających podstawowe informacje dotyczące obsługi komputera, chcących w przyszłości uczyć innych seniorów. Zajęcia będą podzielone na część merytoryczną, metodyczną, komunikacyjną, praktyczną oraz wizytacje. Szkolenie ma dwie edycje.


Happening-marsz seniorów
Przemarsz seniorów przez ulice Krakowa z transparentami, na których pokażemy zdjęcia seniorów "skazanych na użytkowanie nowoczesnych technologii", zabawne cytaty. Celem przemarszu będzie wzbudzenie debaty publicznej na temat sytuacji osób starszych w dobie powszechnego zastosowania nowoczesnych technologii. Zapraszamy do wzięcia udziału w przemarszu 28 kwietnia 2007. Start: Park Krakowski, przy oczku wodnym, godzina 11.00.

Wszelkie informacje na temat projektu zdobędą Państwo w punkcie informacyjnym w siedzibie Stowarzyszenia. Od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 15.00 przyjmujemy zapytania i zgłoszenia na szkolenia.

Galeria projektu >>>

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej:


Patroni medialni:

Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia, poglądu w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.


Engine by Piotr Skowronek