Ludzie nie dlatego
przestają się bawić,
że się starzeją,
lecz starzeją się,
bo się przestają bawić.
Mark Twain
Strona główna

Archiwum wiadomości - 2013 rok

23.12.2013r.
Zajęcia aktywizujące dla osób po 75 roku życia - inauguracja!


W ostatnim tygodniu pracy Akademii w 2013 roku zainaugurowaliśmy realizację nowych zajęć, które od stycznia 2014 roku znajdą się w stałej ofercie Akademii. Spotkania aktywizujące i wspomagające pamięć dla osób po 75 roku życia po raz pierwszy realizowaliśmy w ramach projektu grantowego. Ponieważ spotkały się one z dobrym przyjęciem osób uczestniczących w nich postanowiliśmy kontynuować tego typu zajęcia. Sądząc po liczbie chętnych, którzy zgłosili chęć udziału w pierwszym spotkaniu była to dobra decyzja. W świątecznej atmosferze rozpoczęliśmy od wzajemnego poznania się i pierwszych ćwiczeń "na rozgrzewkę". Mamy nadzieję, iż zaproponowana formułą spotkań zachęci naszych uczestników do kontynuowania spotkań w kolejnym roku kalendarzowym, na który przygotowaliśmy już ciekawy program i nowe zestawy ćwiczeń.


20.12.2013r.
Spotkanie świąteczne


18 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku zebranie Zarządu i pracowników Akademii. Było ono okazją do podsumowania naszych działań w mijającym 2013 roku, pochwalenia się sukcesami i omówienia tego, co nam poszło nieco gorzej. Planowaliśmy także czym się zajmiemy od stycznia i co nowego zaproponujemy naszym słuchaczom. Było także dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i wspólne kolędowanie przy smacznie zastawionym stole.


15.12.2013r
"Polak, Węgier - dwa bratanki"

"Pole and Hungarian, two good friends"


Z końcem bieżącego roku rozpoczęliśmy prace nad nowym, partnerskim, dwuletnim projektem międzynarodowym o nazwie "Polak, Węgier - dwa bratanki" ("Pole and Hungarian, two good friends").

W tym projekcie będziemy zajmować się odkrywaniem i poszukiwaniem wspólnej historii dwóch krajów oraz kultywowaniem ich współczesności. Przekonanie o wyjątkowej relacji między Węgrami i Polską nie jest przypadkiem, znane jest nam przecież dobrze powiedzenie "Polak, Węgier - dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki", które ma również swój odpowiednik w języku węgierskim.

Generalnym celem projektu jest zachęcenie i umożliwienie seniorom pracy w ramach wolontariatu, a tym samym zachęcenie ich do aktywności, nawiązywania nowych przyjaźni i szeroko rozumianego samorozwoju. Seniorzy będą mogli rozszerzyć swą wiedzę o wspólnej historii obu narodów, przyjrzeć się obecnym relacjom między nimi, ale też będą mieli niepowtarzalną możliwość na spojrzenie w przyszłość. Będzie to też świetna okazja do zdobycia nowych doświadczeń i podzielenia się swą wiedzą i talentami z seniorami węgierskimi. Projekt uwieńczy wspólne świętowanie Dnia Przyjaźni Węgiersko - Polskiej (23 marca).

Prace związane z projektem będą odbywać się na płaszczyźnie lokalnej w ramach działań APZ, ale też w miejscowości Szeged na Węgrzech.

W ramach projektu przewidziane są trzytygodniowe wyjazdy do Szegedu dla 6 osób - seniorów, uczestników działań lokalnych, będziemy również gościć przez trzy tygodnie łącznie 6 seniorów - naszych przyjaciół z Węgier.

Uczestnikiem działań lokalnych wiązanych z projektem może zostać każdy kto korzysta, korzystał lub ma zamiar korzystać z jakiejkolwiek formy zajęć organizowanych przez Akademię.

Do udziału w wyjazdach serdecznie zapraszamy tych uczestników działań lokalnych, którzy władają językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikatywnym i zadeklarują gotowość do podjęcia działań związanych z realizacją zadań przewidzianych w projekcie.

Udział we wszystkich zajęciach, w tym w wyjazdach na Węgry, jest bezpłatny.

Zebranie organizacyjne dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie odbędzie się w dniu 15 stycznia 2014 (środa) o godzinie 13.00, w Sali seminaryjnej APZ, ul Lea 5a/2.

Wszystkie osoby zainteresowane spotkaniem uprzejmie prosimy o zgłoszenie swego udziału w biurze APZ.

Serdecznie zapraszamy!


12.12.2013r.
Nowe zajęcia w Akademii

Od nowego roku 2014 planujemy rozpoczęcie nowych spotkań w Akademii.

Będą to zajęcia aktywizujące i wspomagające pamięć, przeznaczone wyłącznie dla osób które ukończyły 75 lat, z pierwszeństwem dla starszych.

Zajęcia będą miały lekką, zabawową formułę. W programie znajdą się praktyczne informacje dotyczące funkcjonowania i wspomagania pamięci, ćwiczenia i gry aktywizujące pamięć, z dużym udziałem metod autobiograficznych. Ważnym elementem będą ćwiczenia pobudzające wyobraźnię oraz angażujące zmysły.

Pilotażowe spotkanie rozpoczynające cykl (z akcentami świątecznymi), odbędzie się w środę 18 grudnia o godz. 11.00.

Osoby chętne prosimy o zapisy w biurze stowarzyszenia - osobiście (Lea 5a/2) lub telefonicznie (12 294 81 35).

Zapraszamy!


09.12.2013r.
Nowa grupa podstawowa z języka angielskiego!

WSerdecznie zapraszamy osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z językiem angielskim, na zajęcia dla osób początkujących, które rozpoczną się 20 II 2014 (semestr letni) i odbywać się będą we czwartki od godziny 9.00 do 10.30. W sprawie zapisu na lektorat uprzejmie prosimy o kontakt z biurem APZ.

Zapraszamy!


05.12.2013r.
Akademia trzeci raz uznana
"Miejscem przyjaznym seniorom"

Z radością informujemy, iż w dniu 29 listopada 2013r. podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kultury otrzymaliśmy po raz trzeci certyfikat "Miejsca przyjaznego seniorom". Tym samym Akademia znalazła się w gronie 35 firm, instytucji i organizacji, które otrzymały to wyróżnienie i uznane zostały przez władze regionu za miejsca, w których osoby starsze czują się dobrze, które są dostosowane do ich potrzeb i do których chętnie przychodzą.

Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia i naszym słuchaczom - razem bowiem budujemy to wyjątkowe miejsce, jakim jest Akademia!


29.11.2013r.
Stażystka z Francji w Akademii

Od połowy listopada gościmy w Akademii stażystkę z Francji - Pauline, która będzie wspierała nas w naszych działaniach. Pauline będzie przebywać w Krakowie go połowy lutego w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie STRIM projektu unijnego Leonardo da Vinci (w ramach Programu Uczenie się przez całe życie).

Stażystka będzie nie tylko brała udział i pomagała w organizacji zajęć z języka francuskiego, ale także wesprze nas w organizacji zajęć języka angielskiego, przygotuje dla nas prezentacje nt. swojego kraju i odbywanego przez nią stażu w Polsce, jak i będzie pomagać w naszych codziennych zadaniach realizowanych w biurze.

Serdecznie witamy Pauline w naszym gronie i życzymy jej by czas z nami spędzony był dla niej jak najbardziej owocny!


24.11.2013r.
Nowy projekt Akademii

Z radością informujemy, iż podpisaliśmy umowę na realizację nowego projektu Wolontariatu Seniorów "Pole and Hungarian, two good friends". Projekt ten uzyskał dofinansowanie w Programie Grundtvig. W ramach jego realizacji będziemy przez kolejne dwa lata współpracowali z organizacją organizując wizyty seniorów-wolontariuszy w Krakowie i wysyłając wolontariuszy z Polski do Szegedu. Więcej informacji o projekcie pojawi się już wkrótce na naszej stronie internetowej.


18.11.2013r.
Wizyta studyjna
fundacji Razem



W dniu 15 listopada 2013r. gościliśmy w ramach wizyty studyjnej grupę seniorów z Tych. Podczas spotkania z 40-toma osobami 50+, którzy w ramach projektu realizowanego przez fundację Razem przyjechali do Krakowa, zaprezentowaliśmy nasze działania na rzecz osób w średnim i starszym wieku, dzieliliśmy się doświadczeniem zdobytym przez ponad 12 lat działalności. Uczestnicy spotkania mieli możliwość porozmawiać z członkami Akademii i naszymi słuchaczami, wziąć udział w dyskusji nt. możliwości realizacji działań dla własnej grupy wiekowej, a także spróbować przygotowanych przez naszych seniorów pysznych wypieków!

Dziękujemy wszystkim za żywą dyskusję, a naszym wolontariuszom - za pomoc w przygotowaniu tego spotkania!


11.11.2013r.
Nowy lokal APZ

Nasza wyprowadzka z lokalu nr 4 dobiegła końca. Z dużym żalem opuszczaliśmy miejsce, w którym przez ostatnie lata prowadziliśmy nasze działania na rzecz osób w średnim i starszym wieku. Niestety nasza sytuacja finansowa nie pozwalała nam dłużej utrzymywać obu lokali.



Powoli kończymy urządzać się "pod dwójką". Mamy nadzieję, iż w nowym miejscu będzie się nam się nadal dobrze spotykało, uczyło, rozmawiało i bawiło. Zapraszamy na Lea 5a/2.





04.11.2013r.
Gratulacje dla p. Jamińskiej

Z radością informujemy, iż nasza słuchaczka Pani Jadwiga Jamińska otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie "Poza stereotypem - Senior roku 2012".

Ideą Plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy nie zwracając uwagi na upływający czas realizują własne pasje, dają siebie innym, kreują otaczającą rzeczywistość. Do tegorocznego Plebiscytu nominowanych zostało 32 seniorów z Małopolski. Pani Jamińska otrzymując w dniu 22 października 2013r. wyróżnienie z rąk Marszałka Wojciecha Kozaka nazwana została "kobieta renesansu przełamująca wszelkie stereotypy na temat starości".
Gratulujemy!


02.11.2013r.
Zmiana w planie KSE

Szanowni Państwo,
z powodu choroby p. Kaszkur-Niechwiej poniedziałkowe (04.11.2013r.) spotkanie z nią odbędzie się w późniejszym terminie.

Podczas zajęć Klubu będą Państwo natomiast mieli mozliwość zobaczyć się i porozmawiać z p. Aleksandrą Dudziak - Prezes Stowarzyszenia, która opowie o naszych bieżących działaniach i projektach.

Opiekunka KSE - Maria Kacprzycka


02.11.2013r.
Nagranie w Akademii

24 października gościliśmy w Akademii ekipę z Telewizji Kraków. Nagranie wykonane w naszym Stowarzyszeniu ma być wykorzystane w jednym z odcinków programu Krakow.pl - Krakowski Magazyn Miejski, który porusza zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem naszego miasta. Z niecierpliwością czekamy na edycję programu.


25.10.2013r.
IV spotkanie międzynarodowe
w projekcie
"Memory in later life"

W dniach 11-15 października 2013r. uczestnicy projektu "Memory in later life" brali udział w spotkaniu międzynarodowym w Rzymie. Podczas kilku dni pobytu we Włoszech uczestniczyliśmy w warsztatach autobiograficznych, prezentowaliśmy wyniki podejmowanych działań lokalnych, poznawaliśmy lepiej organizację jak i kraj gospodarzy spotkania. Spotkanie to było także okazją do lepszego poznania seniorów z organizacji partnerskich z Włoch, Niemiec, Węgier, Grecji i Wielkiej Brytanii. W toku burzliwych dyskusji, prac warsztatowych a także wieczornego zwiedzania wiecznego miasta doskonaliliśmy nasze umiejętności językowe, umacnialiśmy dotychczasowe i zawieraliśmy nowe znajomości międzynarodowe. W trakcie seminarium koordynatorzy projektu z każdej organizacji partnerskiej dokonali także oceny postępów w projekcie, omówili kierunki dalszych działań, ustalili podział prac na kolejny etap realizacji projektu. Teraz przed nami kilka miesięcy intensywnych miesięcy prac w kraju, a już w lutym 2014 roku spotkamy się ponownie z naszymi przyjaciółmi w Atenach.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć:
- na stronie facebookowej projektu: kliknij tutaj!
- oraz na tworzonym blogu projektu: kliknij tutaj!

Zdjęcia ze spotkania znajdują się w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!

Zapraszamy do oglądania i komentowania!


24.10.2013r.
Zapisy do udziału w nowym projekcie "Well-being in later life"


W bieżącym roku rozpoczęliśmy realizację nowego, dwuletniego, partnerskiego projektu międzynarodowego o nazwie: "Well-being in later life: education, creativity and physical activity" ("Dobrostan w starszym wieku: edukacja, twórczość i aktywność fizyczna").

W projekcie będziemy zajmować się motywami jakimi kierują się seniorzy przy podejmowaniu aktywności edukacyjnej, twórczej i fizycznej, spodziewanymi i rzeczywistymi rezultatami, poziomem świadomości i wsparcia ze strony nauczycieli i instruktorów w tym obszarze oraz opracowywaniem i testowaniem nowych rozwiązań, pozwalających na zwiększenie poczucia dobrostanu wynikającego z podejmowanej aktywności.

Prowadzone będą zajęcia lokalne, których podsumowania będą przedstawiane w trakcie 4 międzynarodowych seminariów: w Hiszpanii, Turcji, Słowacji i we Włoszech. Ostatnie seminarium, które odbędzie się w Wielkiej Brytanii, poświęcone zostanie przygotowaniu broszury podsumowującej zrealizowane działania i uzyskane rezultaty.

W projekcie przewidziane jest 16 wyjazdów dla słuchaczy - uczestników działań lokalnych.

Uczestnikiem działań lokalnych projektu może być każda osoba, która korzystała, korzysta lub zamierza korzystać, z jakiejkolwiek formy zajęć organizowanych przez Akademię.

Do udziału w zagranicznych seminariach zapraszamy tych uczestników działań lokalnych, którzy władają językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikacyjnym i zadeklarują gotowość włączenia się w realizację zadań przewidzianych w danym seminarium.

Udział we wszystkich zajęciach, w tym wyjazdach zagranicznych, jest bezpłatny.

Zebranie organizacyjne dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie odbędzie się w dniu 6 listopada (środa) o godz. 14.45, w sali seminaryjnej, ul. Lea 5a/2

Serdecznie zapraszamy!!



17.10.2013r.
Język angielski w Akademii!


Wszystkich naszych drogich Słuchaczy witamy serdecznie w nowym roku akademickim na lektoracie języka angielskiego. Życzymy Państwu wielu sukcesów w rozwijaniu swoich umiejętności językowych!

Równocześnie zachęcamy i zapraszamy wszystkie osoby jeszcze nie zdecydowane do prędkiego dołączenia do nas. Są jeszcze pojedyncze miejsca w grupach dla słuchaczy, którzy są na początku swojej przygody z językiem angielskim, tych którzy uczyli się już i poznali język w stopniu średnim i zaawansowanym.

Dyżury rekrutacyjne w październiku odbywają się w każdą środę i piątek od godziny 10.30 do 11.30.

Zapraszamy!



11.10.2013r.
Zaproszenie na kursy komputerowe

Rozpoczynając nowy rok akademicki zapraszamy osoby 50+ na różnego rodzaju kursy z zakresu obsługi komputera. Najbliższe kursy odbywać się będą od 15 października 2013r.

APŻ zaprasza wszystkich chętnych seniorów na naukę korzystania z komputera i Internetu ułatwiając tym samym funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie informatycznym. Umiejętność posługiwania się Internetem pozwala poprawić swoją samoocenę, nawiązywać nowe kontakty oraz podnieść kwalifikacje zawodowe. Doskonały sposób na długie jesienno - zimowe wieczory. Sposób prowadzenia zajęć oraz ich charakter dostosowujemy do indywidualnych potrzeb uczestników. Zajęcia prowadzimy w małych grupach.

Akademia Pełni Życia w Krakowie przy ul. Lea 5a/2 zaprasza osoby zainteresowane o kontakt telefoniczny pod numer tel: 12 284 81 35 lub osobiście w godzinach pracy biura.


06.10.2013r.
Konkurs fotograficzny
"Inne spojrzenie"

Szanowni Państwo,

W imieniu Stowarzyszenia oraz naszego partnera organizacji Frankfurter Verband, pragniemy zaprosić Państwa do udziału w konkursie fotograficznym "A Different View: Frankfurt through Polish Eyes and Krakow through German Eyes"("Inne spojrzenie: Frankfurt oczami Polaków, Kraków oczami Niemców"). Konkurs organizowany jest w ramach projektu "Frankfurt and Kraków invite seniors" - "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów" finansowanego ze środków programu Grundtvig-Uczenie się przez całe życie. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu dostępnego w dwóch wersjach językowych: polskiej, przeznaczonej dla Polaków mieszkających w Polsce i poza jej granicami oraz niemieckiej adresowanej do uczestników niemieckiego pochodzenia.

Zdjęcia należy nadsyłać do 28 lutego 2014 na adres: fotokonkurs@apz.org.pl.

Regulamin konkursu - wersja polska

Regulamin konkursu - wersja niemiecka

Serdecznie zapraszamy!



30.09.2013r.
I spotkanie międzynarodowe
w projekcie
"Well-being in later life"

W dniach 23-26 września 2013r zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie międzynarodowe w ramach realizowanego przez nasprojektu Grundtvig Learning Partnership pod nazwą: "Well-being in later life: education, creativity and physical activity"

W spotkaniu wzięły udział delegacje z 5 krajów partnerskich- Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji, Słowacji i Hiszpanii. Wspólnie ustalono wszystkie elementy dotyczące przebiegu, organizacji,monitoringu i ewaluacjiprojektu,szczegóły dotyczące planowanych działań lokalnych, oraz opracowania i rozpowszechniania rezultatów. Współ-koordynatorem projektu odpowiedzialnym za kwestie merytoryczne został Prof. Keith Percy z Uniwersytetu w Lancaster, specjalista w zakresie edukacji dorosłych.

Dodatkowo Akademia zaprosiła grupę dorosłych słuchaczy z Hiszpanii na osobne spotkanie na którym mieliśmy okazje przedstawić sobie wzajemnie nasze działania oraz lepiej się poznać.

Działania lokalne projektu rozpoczną się w listopadzie b.r. i pierwsza ich tura będzie dotyczyła zbadania motywacji jakimi kierują się seniorzy podejmując aktywność edukacyjną.

W ramach projektu przewidziano 5 wyjazdów zagranicznych dla łącznej grupy 24 osób z tego 16 miejsc zarezerwowanych jest wyłącznie dla słuchaczy naszych zajęć, posługujących się w stopniu komunikacyjnym językiem angielskim.

Nabór uczestników projektu, rekrutujących się z osób uczestniczących w jakichkolwiek zajęciach organizowanych w Akademii, rozpocznie się po 25 października i będzie ogłoszony osobnym komunikatem opublikowanym na naszej stronie oraz na wszystkich zajęciach prowadzonych przez APZ.

Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


16.09.2013r.

Szanowni Państwo,

z przykrością informujemy, iż w nowym roku akademickim zmuszeni jesteśmy zrezygnować z wynajmu lokalu przy ul. Lea 5a/4 i przenieść całą nasza działalność do lokalu nr 2. Z tego powodu zakres naszych działań zostanie częściowo ograniczony.

Ze względu na trudności przed jakimi stanęła Akademia większość naszych zajęć rozpocznie się dopiero w połowie października. 30 września rozpoczniemy jedynie prowadzenie zajęć języka angielskiego, zaś informację o początku pozostałych zajęć jak i o terminach ich odbywania się podamy w połowie przyszłego miesiąca.

Liczymy na Państwa wyrozumiałość i wsparcie Akademii w tym trudnym dla nas czasie. Już wkrótce zapraszamy ponownie do APŻ!

Zarząd Akademii


13.09.2013r.
Delegacja z Niemiec w APŻ

W dniu 11 września 2013r. gościliśmy w Akademii delegację z Niemiec. Spotkanie poświecone było prezentacji działań Akademii w szczególności projektów zagranicznych oraz dyskusji nt. możliwych sposobów aktywizacji seniorów w środowiskach lokalnych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji seniorskich z Frankfurtu nad Menem (m.in. Franfurter Verband, Caritas, AWO), a także Pani Pani Prof. Dr. Daniela Birkenfeld - Członkini Zarządu Miasta do Spraw Społecznych, Seniorów, Młodzieży i Zagadnień Prawnych we Frankfurcie nad Menem wraz z towarzyszącymi im przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Dziękujemy naszym gościom za miłe spotkanie i żywą dyskusję w jego trakcie!


28.08.2013r.

Zapisy na lektorat języka angielskiego na rok akademicki 2013/2014

Szanowni Państwo!

Zapisy na język angielski na pierwszy semestr roku akademickiego 2013/2014 prowadzone będą na dyżurach rekrutacyjnych:

- w dniach od 2 do 18 września 2013r. dla osób, które kontynuują naukę języka angielskiego w Akademii,

- w dniach od 19 do 29 września 2013r. dla osób, które chcą rozpocząć naukę języka angielskiego w Akademii.

Osoby, które kontynuują naukę języka angielskiego w Akademii mogą dokonywać zapisów również w dniach od 19 do 29 września 2013, ale nie ma wówczas gwarancji, że będzie dla nich dostępne miejsce.

Dyżury rekrutacyjne odbywają się w środy w godz. 9.00-11.00 i piątki w godz. 9.00-12.00 w siedzibie Akademii (ul. Lea 5a/4)

Harmonogram dyżurów rekrutacyjnych może ulec zmianie ze względów organizacyjnych, o czym będziemy na bieżąco informować.

Równocześnie informujemy, iż z powodu trudności lokalowych liczba grup języka angielskiego w tym roku będzie zmniejszona, w związku z tym o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń (potwierdzona dokonaniem wpłaty za kurs). Szczegółowe informacje o zapisach można uzyskać w biurze APZ: ul. Lea 5a/4, Tel. 12 294 81 35, e-mail: biuro@apz.org.pl.

Serdecznie zapraszamy!



20.08.2013r.

Zajęcia w projekcie "Seniorzy aktywnymi uczestnikami społeczeństwa obywatelskiego"

W ramach projektu "Seniorzy aktywnymi uczestnikami społeczeństwa obywatelskiego - zajęcia edukacyjne i aktywizujące dla osób starszych" ropoczęliśmy organizację pierwszych zajęć. Trwają obecnie kursy komputerowe, zajęcia z zakresu technik pamięciowych wspomagających naukę języków obcych oraz rozpoczynamy kursy laptopowe i języka angielskiego. Realizacja projektu przewidziana jest do połowy listopada, wszystkich, którzy chcieliby jeszcze wziąć w nim udział zachecamy do odwiedzenia Punktu konsutlacyjnego: przy ul. Lea 5a/4 (tel. 12 294 81 35), który działa w poniedziałki i środy w godz. 9.00 do 12.00.

Zdjęcia z zajęć realizowanych w ramach projektu można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


09.08.2013r.

SAGA - warsztaty kreatywności dla osób starszych w Willi

Rusza nabór do kolejnej, trzeciej już, edycji projektu "SAGA - warsztaty kreatywności dla osób starszych". Do udziału Willa Decjusza zaprasza osoby, które ukończyły 55 lat i czują w sobie twórczy potencjał, którym chciałyby się podzielić z innymi! Uczestniczki i uczestnicy w czasie warsztatów twórczego pisania i spotkań literackich będą poznawać techniki pisarskie oraz tworzyć teksty literackie i użytkowe. Spotkania realizowane będą od połowy września do końca listopada 2013. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej projektu (www.saga.villa.org.pl), w załączniku, oraz na stronie Stowarzyszenia Willa Decjusza (www.villa.org.pl). Można go również otrzymać pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także wypełnić osobiście w Willi Decjusza. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 sierpnia.


23.07.2013r.
Nowy projekt w Akademii

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie:

"Seniorzy aktywnymi uczestnikami społeczeństwa obywatelskiego - zajęcia edukacyjne i aktywizujące dla osób starszych"!

Projekt będzie trwał od 15 lipca do 15 listopada 2013r. i jest skierowany do osób po 60-tym roku życia z województwa Małopolskiego. Celem jego realizacji jest zwiększanie kompetencji seniorów w zakresie funkcjonowania poznawczego, posługiwania się nowoczesnymi technologiami oraz obcymi językami. Zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych w ramach trzech bloków tematycznych.

W ramach bloku nowoczesne technologie proponujemy udział w:
1. Cyklu interaktywnych spotkań "Komputer i Internet w świecie współczesnym"- zajęcia dla seniorów, którzy niekoniecznie chcą posługiwać się komputerem, ale chcieliby się czegoś na jego temat dowiedzieć oraz dla osób po 75roku życia (planowany początek zajęć: 12.08.2013r.).
2. Kursie komputerowym "Zaprzyjaźnij się własnym laptopem" - dla posiadaczy własnych laptopów, którzy chcą nauczyć się posługiwać swoim komputerem lub pogłębić umiejętności pracy na nim (planowany początek zajęć: 5.08.2013r.).
3. Kursie komputerowym "Fotografia cyfrowa bez tajemnic" - który obejmuje zarówno naukę posługiwania się aparatem cyfrowym jak i komputerową obróbkę zdjęć (planowany początek zajęć: 20.08.2013r.).

W ramach bloku wspomaganie funkcji intelektualnych i rozwój osobisty przeprowadzimy:
1. "Zajęcia aktywizujące i wspomagające pamięć dla starszych seniorów" - cykl spotkań, na których zaproponujemy przyjemne ćwiczenia pamięci oraz zajęcia wspomagające wyobraźnię dla osób po 75 roku życia (planowany początek zajęć: 2.09.2013r.).
2. "Trening pamięci" - warsztaty uczące jak wspomagać swoją pamięć ćwiczeniami i poprzez wykorzystanie różnorodnych technik pamięciowych (planowany początek zajęć: 2.09.2013r.).
3. Seminarium interaktywne z zakresu kognitywistyki "Jak działa umysł" - cykl 6 spotkań, w trakcie których uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najciekawszymi problemami dotyczącymi specyfiki działania naszego umysłu oraz funkcjonowania pamięci szczególnie w starszym wieku. Na zajęcia zapraszamy osoby, które posiadają zainteresowania intelektualne (planowany początek zajęć: 23.10.2013r.).

W ramach bloku wspomaganie komunikacji i integracji międzynarodowej proponujemy:
1. "Zajęcia praktycznego korzystania z języka angielskiego" - prowadzone w formule letniej szkoły zajęcia języka angielskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym (planowany początek zajęć: 20.08.2013r.)
2. "Zajęcia z zakresu technik pamięciowych wspomagających naukę języków obcych" - dla osób, które już uczą się języka angielskiego i chcą dowiedzieć się jak skuteczniej to robić (planowany początek zajęć: 14.08.2013r.)

Terminy zajęć mogą ulec zmianie.

Szczegółowe informacje o zajęciach oraz zapisy na nie przyjmowane są (do wyczerpania miejsc) w Punkcie Konsultacyjnym w Krakowie przy ul. Lea 5a/4 oraz pod numerem telefonu: 12 294 81 35 w poniedziałki i środy w godz. 9.00 do 12.00. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!


Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


22.07.2013r.
Nowy portal malopolska24.pl zaprasza

Małopolska24.pl jest nekomercyjnym, regionalnym portalem dziennikarstwa obywatelskiego, na łamach którego znajdziecie materiały dotyczące różnych dziedzin życia: aktywności obywatelskiej, środowiska naturalnego, gospodarki, historii, nauki, innowacji oraz kultury i turystyki. Zachęcamy do odwiedzania nowego portalu: http://www.malopolska24.pl i polubienia jego profilu na facebook'u: http://www.facebook.com/malopolska24


22.07.2013r.
I Małopolskie Forum Seniorów

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zorganizowało w dniu 26 czerwca 2013 konferencję pn. I Małopolskie Forum Seniorów z udziałem przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, organizacji działających na rzecz seniorów i ich liderów. Były na nim obecne nasze dwie przedstawicielki. Konferencja ta była wydarzeniem wieńczącym realizacje projektu "PartycypacJA. Seniorzy na rzecz seniorów w przestrzeni publicznej. 60+" współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 - 2013.

Tematyką spotkania były najważniejsze dla Województwa Małopolskiego zagadnienie polityki senioralnej. Zaś zadaniem Forum miało być wypracowanie wspólnych postulatów i wskazanie priorytetowych obszarów działania mających na celu podniesienie aktywności seniorów w życiu publicznym. W planach jest coroczne kontynuowanie takich konferencji przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Organizatorzy proponowali w ramach dyskusji konsultacje nad projektem nowelizacji ustawy o samorządzie w kierunku stworzenia podstaw prawnych dla Rad Seniorów.

W ramach konferencji odbyły się trzy sesje, dwie pierwsze poświęcone były polityce senioralnej Polski i Małopolski oraz możliwościom tworzenia rad seniorów. Wzięli w nich udział posłanki i posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz lokalnych oraz jednostek administracji publicznej. W trzeciej części konferencji prezentowane były dobre praktyki organizacji seniorskich. Niestety podczas prezentacji działań, ale i przedstawiania trudności z jakimi borykają się organizacje seniorskie przedstawiciele władz centralnych i lokalnych byli już nieobecni. Na dyskusję i ważne ustalenia dla naszych organizacji nie starczyło czasu. Sprawiło to, iż seniorzy poczuli się potraktowani protekcjonalnie, jako ozdobnik kolejnej konferencji. Bardzo żałujemy, iż inicjatywy, które w założeniu mają służyć seniorom w praktyce okazują się tak dyskryminujące.


21.07.2013r

Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW

W dniu 21.06. 13 po raz kolejny odbyło się Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w którym uczestniczyła nasza przedstawicielka.

Podczas Zebrania Prezes Zarządu Federacji - Wiesława Borczyk przedstawiła sprawozdanie z działalności Zarządu za rok 2012. Natomiast wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Bańska przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za ten sam okres. Zgromadzenie jednogłośnie zatwierdziło sprawozdanie z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej za rok 2012 oraz udzieliło Zarządowi absolutorium. Walne Zebranie przyjęło plan działania na rok 2013 oraz stanowisko w sprawie prac nad dokumentem "Założenia długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014- 2020", które zostanie przekazane Radzie ds. Polityki Senioralnej, Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej, Ministrowi Edukacji, Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministrowi Administracji i Cyfryzacji oraz Parlamentarnym Zespołom ds. UTW i ds. Osób Starszych.

Gościem specjalnym Walnego Zebrania była Pani dr Marzena Breza - Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, która przedstawiła wyniki konkursu w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 - ASOS II edycja. Pani Dyrektor odpowiadała na wiele pytań i udzielała wyjaśnień wszystkim zainteresowanym. Do późna w nocy trwała ożywiona dyskusja nad "Założeniami długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014- 2020" oraz nad modelem funkcjonowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Podkreślano konieczność szerszej współpracy partnerskiej z samorządem lokalnym i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów a także potrzebę wypracowania form i metod współpracy z młodym pokoleniem i wykorzystania w tym zakresie potencjału seniorów.

W spotkaniu uczestniczyli także pełnomocnicy rektorów/koordynatorzy UTW w krakowskich uczelniach wyższych. Przedstawiciel "Głosu Seniora" Andrzej Skrzyński zachęcał członków Federacji UTW do współpracy przy redakcji kolejnych numerów i przesyłania informacji o ciekawych inicjatywach i wydarzeniach w UTW.


19.07.2013r.

Strona projektu "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów"

Od sierpnia 2012 roku Akademia wraz z organizacją Frankfurter Verban realizuje projekt "Frnkfurt i Krakow zapraszają seniorów". W ramach projektu odbyły się już dwie wymiany wolontraiuszy, w ramach których gościliśmy u siebie seniorów z Niemiec, a dwie nasze wolontariuszki odbywały wolontariat we Frankfurcie nad Menem. Po wakacjach Bogusia z Basią opowiedzą nam zapewnena Klubie co ciekawego robiły w Niemczech, a już dziś więcej o projekcie i pracach wolontariuszy we Frankfurcie i w Krakowie poczytać można na stronach projektu:

- podstrona projektu - kliknij tutaj!

- strona facebookowa projektu - kliknij tutaj!


17.07.2013r.

Debata w Akademii

W dniu dzisiejszym w Akademii odbyło się spotkanie dyskusyjne zorganizowane przez Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska w ramach projektu "Seniorzy decydują". W trakcie spotkania dyskutowano nad potrzebą i możliwoscią utworzenia Rady Seniorów w Krakowie. Część uczestniczek spotkania postanowiła kontynuowac udział w projekcie poprzez udział w dalszych szkoleniach. Osoby zainteresowane skorzystaniem z zajęć projektowych zachęcamy do zapoznania się z informacjami na jego temat (http://pracowniaobywatelska.pl/nasze-projekty/seniorzy-decyduja/) oraz do zgłaszania swojego udziału w nim w Stowarzyszeniu Pracownia Obywatelska (pod nr tel. 12 421-33-15, 12 421-30-15 ).


12.07.2013r.

Zaproszenie do udziału w debacie w ramach projektu "Seniorzy decydują"

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu dyskusyjnym organizowanym w ramach projektu "Seniorzy decydują" przez Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska.

Debata ta odbędzie się 17 lipca (środa) o godz. 11.00 w siedzibie Akademii przy ul. Lea 5a/2.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane udziałem w tej debacie proszone są o kontakt z Akademią (ul. Lea 5a/4Tel. 12 294 81 35, e-mail biuro@apz.org.pl) do dnia 16 lipca 2013r.

Debata organizowana jest w ramach projektu "Seniorzy decydują" skierowanym do seniorów oraz osób działających w organizacjach seniorskich, którego celem jest stworzenie przygotowanie najaktywniejszych krakowskich seniorów do powołania grupy doradczej działającej przy Urzędzie Miasta Krakowa w postaci Rady Seniorow lub Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. seniorów. Zadaniem grupy doradczej, będzie opiniowanie uchwał Rady Miasta, pod kątem potrzeb i problemów seniorów.

W ramach projektu odbędą się:
I. debaty i badania fokusowe
II. zajęcia warsztatowe i animacyjne
III. wizyta studyjna w Warszawie

Najaktywniejsi uczestnicy debat i badań focusowych zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach szkoleniowych i wizycie studyjnej.

Konieczne zapisy, pod nr tel. 12 421-33-15, 12 421-30-15. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem: http://pracowniaobywatelska.pl/nasze-projekty/seniorzy-decyduja/

Zapraszamy do udziału w debacie oraz innych działaniach projektowych.


11.07.2013r.
Newsletter z Niemiec

Nie tylko polscy wolontariusze ostatnio ciężko pracowali - także po stronie niemieckiej mimo wakacji działania w projekcie "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów" były kontynuowane. Powstał również kolejny newsletter, do lektury którego serdecznie zapraszamy:

Nesletter Frankfurter Verband 3


09.07.2013r.
Kolejny newsletter

Z przyjemnością zapraszamy do lektury kolejnego newslettera, który powstał w ramach projektu "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów". W tym numerze można dowiedzieć się o miejscach, które podczas pobytu na wolontariacie w Krakowie odwiedziły seniorki z Frankfurter Verband - Monika i Ursula. Zapraszamy do lektury, która przy okazji może być doskonałą lekcją doskonalenia języka angielskiego.

Nesletter APZ 2


08.07.2013r.
Nowy projekt Grundtviga

Z przyjemnością informujemy, iż Akademia otrzymała dofinansowanie kolejnego projektu partnerskiego w ramach programu Grundtvig programu "Uczenie się przez całe życie". Wraz z organizacjami z Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii, Włoch oraz Słowacji realizować będziemy projekt "Well-being in later life: education, creativity and physical activity". Więcej informacji o nim i możliwościach dołączenia do grupy projektowej podamy wkrótce - po podpisaniu umowy na realizację projektu.


26.06.2013r.
Konkurs fotograficzny dla seniorów

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty zaprasza do udziału w 2 edycji konkursu fotograficznego realizowanego w ramach projektu "Wakacyjna Małopolska w obiektywie seniora". Regulamin konkursu i więcej informacji o niej znajdują się na stronie: www.przyjacielenowejhuty.pl.


24.06.2013r.
Konkurs literacki

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza osoby w wieku 50 lat i więcej do wzięcia udziału w konkursie na tekst literacki, którego temat przewodni brzmi: "Saga - bohaterowie codzienności". Dopuszczalne formy nadsyłanych prac to: opowiadanie, bajka, legenda, blog, dziennik (fragment), scenariusz, felieton, esej, wywiad, reportaż lub recenzja. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.villa.org.pl oraz www.saga.villa.org.pl.


15.06.2013r.

Konsultacje "Świat Google bez tajemnic dla seniorów"

W dniu 13 czerwca 2013r. Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia wraz z firmą Google serdecznie przeprowadzili projekt "Świat Google bez tajemnic dla seniorów". Przez 4 godziny wolontariusze - pracownicy firmy Goolge udzielali bezpłatnych konsultacji komputerowych wszystkim chętnym seniorom. Wolontariusze nie tylko omówili różne aplikacje Goolge, ale także odpowiadali na pytania uczestników spotkania, pomagali rozwiązywać pojawiające się problemy ze sprzętem, osoby przybyłe z własnymi laptopami wsparli w instalowaniu różnych aplikacji. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, a przybyli do Akademii seniorzy byli bardzo zadowoleni ze spotkania! Mamy nadzieję, iż podobną akcje uda się u nas wkrótce powtórzyć.

Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy Google za poświęcony nam czas, pomoc i entuzjazm z jakim wprowadzali nas w googlowy świat!

Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


13.06.2013r.
Zaproszenie na konferencję

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski serdecznie zarusza wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji pn. I Małopolskie Forum Seniorów, która odbędzie się dn. 26.06.2013r. w Krakowie.

Szczegółowe informacje nt. konferencji znaleźć można: TUTAJ!>>>


08.06.2013r.

Wolontariuszki z Niemiec
w Krakowie

W dniach od 5 maja do 26 maja gościliśmy w APŻ Monikę i Ursulę, dwie wolontariuszki z Frankfurter Verband für Alten- und Behindertenhilfe e.V. we Frankfurcie nad Menem, organizacji z którą współpracujemy w ramach projektu "Frankfurt and Kraków invite seniors" (Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów). Przez trzy tygodnie Ursula i Monika prowadziły: konwersacje z języka niemieckiego oraz zajęcia poświęcone kulturze Niemiec dla wolontariuszy uczestniczących w projekcie, przygotowały prezentację o swojej organizacji dla Klubu Seniora Europejczyka, pomagały nam w organizacji międzynarodowych warsztatów pamięci "Make Friends with Your Own Memory" oraz poznawały Kraków i sąsiednie miejscowości w celu opisania ich w przewodniku dla seniorów, nad którym pracujemy wspólnie z Frankfurter Verband. Projekt "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów" finansowany jest ze środków programu Grundtvig (Program "Uczenie się przez całe życie"). Była to pierwsza z trzech wizyt niemieckich wolontariuszy w Krakowie. Przed nami wyjazd dwóch wolontariuszek APŻ do Frankfurtu. Trzymamy kciuki za Basię i Bogusię! Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu, gdzie można znaleźć więcej informacji o projekcie, zdjęcia z pobytu Moniki i Ursuli w Krakowie, a już wkrótce także zapewne informacje jak naszym seniorkom jest w Niemczech: kliknij tutaj!


05.06.2013r.
Kolejny newsletter "Niezbędnik finansowy seniora"

W załączeniu przedstawiamy kolejny numer "Niezbędnika finansowego seniora" przygotowanego przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW. W numerze m.in.: nowe zabezpieczenia banknotów NBP oraz czy środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym wchodzą do masy spadkowej po zmarłym.

Serdecznie zapraszam do lektury newslettera, by go pobrać należy kliknąć TUTAJ!>>>


28.05.2013r.

Warsztaty "Make friends with your own memory"

W dniach 12 - 18 maja 2013r. gościliśmy w Akademii 12 seniorów z różnych krajów europejskich na międzynarodowych warsztatach pamięci. W ramach projektu "Make friends with your own memory - workshop for seniors" przyjechali do nas seniorzy z Niemiec, Holandii, Czech, Finlandii i Węgier. Przez tydzień uczyliśmy się jak działa pamięć i jak ją wspomagać, poznawaliśmy różne techniki i ćwiczenia pamięciowe. Część zajęć odbywała się w terenie - na Kazimierzu, w galerii w Sukiennicach, na krakowskim Rynku Głównym - gdzie staraliśmy się w praktyce testować poznane metody. Był też czas na dyskusję, wymianę doświadczeń i spróbowanie wspaniałych polskich potraw przygotowanych przez nasze koleżanki z Akademii. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w warsztatach, a naszym seniorom i współpracownikom za pomoc, bez której nie udałoby się tego projektu zrealizować.

Zdjecia z warsztatów można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


23.05.2013r.
I Małopolska Spartakiada Seniorów

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych "CREATIVA" we współpracy z Posłanką na Sejm RP Elżbietą Achinger zapraszają do udziału w I Małopolskiej Spartakiadzie Seniorów, która odbędzie się 23.06.2013r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kłaju.

Spartakiada będzie okazją do wspólnej zabawy, integracji małopolskich studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz propagowania aktywnego stylu życia poprzez rywalizację w kilku dyscyplinach sportowych. W trakcie zawodów zorganizowane zostaną także bezpłatne konsultacje medyczne z zakresu chorób wieku senioralnego.

Patronat honorowy Spartakiady objęli: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Poseł na Sejm RP Jarosław Gowin.


04.06.2013r.

Bezpłatne konsultacje
"Świat Google bez tajemnic
dla seniorów"

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia wraz z firmą Google serdecznie zapraszają do udziału w projekcie: "Świat Google bez tajemnic dla seniorów".

W dniu 13 czerwca 2013r. w godzinach 10.00-14.00 będzie można spotkać się pracownikami firmy Google, którzy specjalnie dla Państwa przygotowali bezpłatne konsultacje komputerowe.

Więcej informacji nt. zajęć można znaleźć tutaj!

Szczegółowe informacje i zapisy w biurze Akademii: ul. Lea 5a/4, tel 12 294 81 35. Liczba miejsc na konsultacjach jest ograniczona.


29.04.2013r.

Zaproszenie na warsztaty komunikacyjne

Kolejny już raz zapraszamy na wyjątkowe warsztaty dotyczące komunikacji "O języku serca, czyli jak budować porozumienie w relacjach?". Przez 6 tygodni, na odbywających się raz w tygodniu spotkaniach uczestnicy warsztatów będą doskonalili swoje umiejętności porozumiewania się z innymi - poznawali swoje potrzeby i uczucia, uczyli się formułować prośby i wyrażać wdzięczność, przyjmować odmowę i krytykę w sposób, który nie będzie ranił innych i będzie budował nasze dobre relacje z innymi.

Więcej informacji nt. zajęć można znaleźć tutaj!

Szczegółowe informacje i zapisy w biurze Akademii: ul. Lea 5a/4, tel 12 294 81 35. Zajęcia rozpoczynają się 15 maja, w środę o godz. 17.30


29.04.2013r.

III wizyta wolontariuszy z Holandii w APZ

W dniach 06 - 27 kwietnia 2013 r. w Akademii gościliśmy kolejną parę wolontariuszy z Holandii. Naszymi gośćmi byli Yvonne Dahlkamp i Jinse Andringa. Ich zadaniem było dokończenie prac zaczętych przez wolontariuszy, którzy już wcześniej nas odwiedzali: dokonanie inspekcji ścieżek rowerowych w Krakowie i jego okolicach pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób starszych, kontynuowanie lekcji języka holenderskiego i organizacji konwersacji angielskich dla naszych seniorów. W czasie pobytu w Akademii Yvonne i Jinse wspomagali nas w naszych bieżących działaniach, brali udział w lekcjach języka angielskiego, przygotowali i przedstawili prezentację dla Klubu Seniora Europejczyka, uczestniczyli w licznych spotkaniach z naszymi seniorami, a w wolnych chwila zwiedzali Kraków, który zrobił na nich duże wrażenie. Dziękujemy Yvonne i Jinse za prace wolontariacie, które u nas wykonywali i mamy nadzieję, iż miło będą wspominać trzytygodniowy pobyt w Krakowie. Tym przyjazdem kończymy wizyty wolontariuszy z ANBO w Akademii w ramach projektu "Bikes and friends". Także ostatni wolontariusze z Polski odbywający wolontariat w Holandii powrócili już do kraju.

Na blogu projektu można zobaczyć wspomnienia Zosi i Małgosi ostatniej pary wolontariuszek z ich pobytu w Holandii, jak i wszystkich wyjeżdżających wcześniej osób: kliknij tutaj!

Zdjecia z pobytu ostatniej grupy wolontariuszy z Holandii w Polsce można zobaczyc w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!


11.04.2013r.
Spotkanie w ramach KSE

Szanowni Państwo, w związku z odwołanym w dn. 22.04. 2013r wykładem nt. osteoporozy tego dnia odbędzie się w zastępstwie spotkanie z p. Gabrielą Magierą pt. "Poznajemy nowa fundację - Zdrowy kontakt". Organizacja ta ma w planach m.in. organizację spacerów i wycieczek dla osób w starszym wieku! Zapraszamy!


05.04.2013r.

Wolontariat w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie zaprasza chetne osoby - zwłaszcza seniorów - do podjęcia wolontariatu w ramach Festiwalu. Szczegółówe informacje na plakatach:

kliknij tutaj i tutaj!


04.04.2013r.
Odwołany wykład nt. osteoporozy

Szanowni Państwo,

z przykrością musimy poinformować iż zaplanowany na 22 kwietnia wykład nt. osteoporozy nie odbędzie się. Za zmianę przepraszamy!

Akademia Pełni Życia

29.03.2013r.

Newslettery w projekcie "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów"

Nasi wolontariusze - uczestnicy projektu "Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów" przygotowali świąteczny newsletter, którego celem jest przybliżenie seniorom z Frankfurtu nad Menem naszych tradycji i zwyczajów Wielkanocnych. Zachęcamy do przeczytania tekstów przygotowanych przez nasze koleżanki:

Nesletter APZ 1

Dziękujemy za ich wysiłek włożony w przygotowanie tego jakże ciekawego materiału!

W ramach projektu także nasi przyjaciele z Niemiec przygotowali materiał dla nas. Mamy nadzieję, iż lektura newsletterów przygotowanych przez Seniorów z Frankfurtu pozwoli nie tylko przećwiczyć w praktyce umiejętności językowe ale i pozwoli lepiej poznać naszych przyjaciół i ich piękne miasto:

Newsletter Frankfurter Verband 1
Newsletter Frankfurter Verband 2



27.03.2013r.
Zaproszenie od Willi Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza osoby powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia do udziału w drugiej edycji programu warsztatów kreatywnych Saga. Uczestnicy i uczestniczki w czasie warsztatów twórczego pisania i spotkań literackich będą poznawać techniki pisarskie oraz tworzyć teksty literackie i użytkowe. Spotkania realizowane będą od drugiej połowy kwietnia do końca czerwca 2013. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Na zgłoszenia czekamy do 10 kwietnia.

Więcej informacji nt. warsztatów można znaleźć na stronie projektu: http://www.saga.villa.org.pl/


15.03.2013r.

Na prośbę Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Krakowie przedstawiamy skierowane do Akademii pismo stanowiące prośbę o włączenie się do pomocy na rzecz osób skrajnie ubogich i bezdomnych: kliknij TUTAJ!>>>


19.02.2013r.
Zaproszenie od "Seniora na Czasie"

Stowarzyszenie "Senior Na Czasie" serdecznie zaprasza osoby w wieku 60+ do udziału w bezpłatnych warsztatach wielkanocnych. W ich trakcie, pod kierunkiem doświadczonych instruktorek będzie można wykonać różnymi technikami dekoracje świąteczne. Pierwsze zajęcia (ozdabianie styropianowych jaj cekinami i wstążkami) odbędą się w najbliższy poniedziałek, 25 lutego 2013, w godzinach od 14.00 do 16.00 w Punkcie Informacyjnym dla Seniorów (ul. Mikołajska 4, wejście przez bramę).

Stowarzyszenie "Senior Na Czasie" informuje także, że są jeszcze ostatnie wolne miejsca na bezpłatne warsztaty rozwoju osobistego dla Pań w wieku 60+. Zajęcia pn. "Babie lato" są szansą na zobaczenie siebie w nowym świetle, lepsze poznanie swoich mocnych i tych nieco słabszych stron, rozwijanie swojego potencjału i odkrywanie ukrytych talentów, ale też przyjemne i pożyteczne spędzenie czasu w kobiecym gronie. Warsztaty obejmą 13 dwugodzinnych spotkań i będą się odbywały w terminie od początku marca do początku czerwca 2013 w Punkcie Informacyjnym dla Seniorów (ul. Mikołajska 4, wejście przez bramę). Do wyboru są dwie grupy: środa lub czwartek, obie w godzinach od 14.00 do 16.00.

Na zajęcia można się zapisywać pod numerami telefonów: 510-277-080 i 509-244-838 lub osobiście w Punkcie Informacyjnym w trakcie dyżurów (poniedziałek: godz. 12.00-16.00, środa: godz. 11.00-14.00 i czwartek: godz. 11.00-14.00).

Wiecej informacji znajduje się na stronie: www.punkt.senior.org.pl

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.


18.02.2013r.

Dla każdego coś miłego
- drugi semestr zajęć
w Akademii Pełni Życia

Zaczynamy w Akademii drugi semestr zajęć, a wraz z nim w naszej ofercie dla każdego seniora przygotowaliśmy coś miłego i ciekawego:

ˇ wykłady horyzonty poszerzające i do dyskusji zapraszające - w ramach spotkań Klubu Seniora Europejczyka;

ˇ bliskie spotkania z językami z krajów mniej i bardziej odległych – czyli lektoraty i konwersacje z angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego;

ˇ kursy komputerowe i laptopowe na których oferujemy tematy całkiem nowe: „Małpa(@) wygnana z raju - czyli.. poczta elektroniczna z Szymborską w tle”, "Zaproś wnuka na Facebooka! Czyli miliard użytkowników, 25 miliardów dolarów, dlaczego tak? dlaczego nie?", "Weekend w Paryżu: Kup bilet przez Internet na samolot, zarezerwuj hotel, zwiedzaj Luwr, zobacz Paryż zanim tam polecisz, naprawdę warto!" oraz "Angielski z komputerem! Włącz wspomaganie na maxa - Internet twoim sprzymierzeńcem! Słowniki, wymowa, lekcje, tłumaczenia, piosenki."



Ponad to na chętnych czekają artystyczne wyzwania wraz z zaproszeniem do wspólnego malowania oraz spotkania z książkami co zmuszają do pytań stawiania, ich analizy i wspólnego odpowiedzi poszukiwania.

Serdecznie zapraszamy i z kawą, herbatą
a czasem i ciasteczkiem na Państwa czekamy!


17.02.2013r.

Warsztaty w Starym Sączu

W dniach 28 -30 stycznia 2013 roku dwie przedstawicielki Akademii uczestniczyły w szkoleniu "Standardy Działania UTW w praktyce - ścieżka wdrożenia" zorganizowanym przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW i Fundację Rozwoju Ziem Górskich w Starym Sączu w ramach projektu "Profesjonalne Uniwersytety III Wieku w Polsce", który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak twierdza organizatorzy: "Przed Uniwersytetami Trzeciego Wieku w Polsce /jako jednymi z najliczniejszych organizacji seniorskich/, stoi niezwykle ważne zadanie zmierzenia się z problemem starzejącego się społeczeństwa oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom tego procesu demograficznego. Uniwersytety Trzeciego Wieku, żeby móc skutecznie podjąć wyzwania związane z edukacją i aktywizacją coraz większej liczby seniorów, powinny stale dążyć do profesjonalizacji i podniesienia jakości swoich usług. Jest to tym bardziej istotne w świetle przyjętego do realizacji rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych zakładającego m.in. możliwość aplikowania o znaczące środki publiczne na realizację licznych działań edukacyjno - aktywizujących prowadzonych przez UTW, na które często brakuje środków własnych".

Podczas szkolenia omówione zostały obszary /1. formalno - prawny, 2.merytoryczno - organizacyjny, 3. współpracy z innymi podmiotami/, poziomy standardów oraz rodzaje certyfikatów / brązowy, srebrny, złoty/. Działalność Akademii została oceniona bardzo wysoko, a więc standaryzacja przed nami.


17.02.2013r.
Dla miłośników muzyki

Osoby zainteresowane słuchaniem prób generalnych w Filharmonii Krakowskiej proszone są o przesyłanie swoich adresów e-mailowych do Pani Jagody Jamińskiej: jadjam@buziaczek.pl. Liczba osób biorących udział w próbach jest ograniczona. W przedddzień próby drogą mailową przesłana zostanie wiadomość o godzinie jej rozpoczęcia i innych szczegółach. Najbliższe próby: 21.02.2013r - czwartek; 22.02.2013r. - piątek

Do zobaczenia w Filharmonii!

Klub Dilettanti


13.02.2013r.
Nowe kursy komputerowe w Akademii


Szanowni Państwo, z przyjemnością zapraszamy do udziału w nowych kursach laptopowych dla osób po 50 roku życia zaprojektowanych zgodnie ze zgłaszanymi przez Państwa sugestiami. W naszej nowej ofercie czekają na Państwa wyjątkowe kursy:
"Małpa(@) wygnana z raju - czyli.. poczta elektroniczna z Szymborską w tle"

"Zaproś wnuka na Facebooka! Czyli miliard użytkowników, 25 miliardów dolarów, dlaczego tak? dlaczego nie?"

"Weekend w Paryżu: Kup bilet przez Internet na samolot, zarezerwuj hotel, zwiedzaj Luwr, zobacz Paryż zanim tam polecisz, naprawdę warto! Tysiąc zdjęć z Paryża w aparacie i co dalej?"

A dla uczących się obcych języków coś specjalnego: "Angielski z komputerem! Włącz wspomaganie na maxa- Internet twoim sprzymierzeńcem! Słowniki, wymowa, lekcje, tłumaczenia, piosenki."

Zachęcamy także do korzystania z innych naszych kursów komputerowych, prowadzonych w naszej pracowni, o których szczegółowe informacje można znaleźć: tutaj>>>

Szczegółowe informacje o programie kursu, zasadach udziału oraz zapisy - w biurze APZ (ul. Lea 5a/4, Tel 12 294 81 35).

Serdecznie zapraszamy!


05.02.2013r.
Nowy semestr w APŻ - dodatkowa rekrutacja

Rozpoczynamy drugi - letni semestr zajęć w Akademii Pełni Życia. Już wkrótce będzie można poznać nową ofertę kursów komputerowych i inne atrakcyjne propozycje edukacyjnych przygód na wiosnę. A już teraz serdecznie Państwa zaczynamy do zapisywania się na zajęcia:
- języka hiszpańskiego - prowadzone przez kubańskiego pisarza, twórcę filmowego i tłumacza literatury polskiej Angela Zuazo Lopez. Zajęcia przeznaczone są dla osób z bardzo podstawową znajomością języka hiszpańskiego i odbywają się w poniedziałki o godz.13.00. W trakcie lektoratu każdy uczestnik otrzymuje autorskie materiały przygotowywane przez lektora.
- języka angielskiego - dysponujemy pojedynczymi wolnymi miejscami w grupach na różnych poziomach zaawansowania - od początkujących do zaawansowanych. Na Państwa prośbę uruchamiamy także dodatkową grupę dla osób, które jeszcze nie miały kontaktu z językiem angielskim - jej spotkania odbędą odbywać się w środy o godz. 11.00.

Szczegółowe informacje o zajęciach można uzyskać w biurze Akademii: ul. Lea 5a/4, Tel. 12 294 81 35, e-mail. biuro@apz.org.pl.

Serdecznie zapraszamy!



30.01.2013r.
Newsletter "Niezbędnik finansowy seniora"

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW w okresie od 1 grudnia 2012 r. do 31 października 2013 r. realizuje projekt we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej pn."Nowoczesne finanse seniora". W ramach projektu powstał Newsletter "Niezbędnik finansowy seniora", który można zobaczyć TUTAJ!>>>

Zachęcamy do lektury newslettera, który w sposób przystępny, praktyczny przybliża adresatom niełatwe aspekty ekonomii i finansów w takim zakresie, w jakim jest to przydatne i konieczne dla bardziej efektywnego zarządzania finansami osobistymi, jak również lepszego rozumienia tych zjawisk i procesów, które zachodzą w gospodarce polskiej i europejskiej.

Otrzymaliśmy również informację, iż seniorzy mogą również korzystać w ramach projektu z bezpłatnej infolinii, w ramach której mogą otrzymać informacje i porady prawne dotyczące m.in. tego, na co zwrócić szczególną uwagę przy zaciąganiu kredytów, pożyczek i innych zobowiązań, jak interpretować kluczowe zapisy umów pożyczkowych lub związanych z inwestowaniem oszczędności, jak postępować w przypadku grożącej nam niewypłacalności, jak negocjować z bankiem rozłożenie spłaty zadłużenia na raty itp. Infolinia jest bezpłatna, jeżeli dzwoni się na nią z numeru stacjonarnego - jej numer to 801 002 170.


29.01.2013r.

Łącznicy 3 Wieku - zaproszenie do udziału w projekcie


Informujemy, iż Stowarzyszenie Menedżerów i Organizatorów Kultury S M O K w partnerstwie z Fundacją dla Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczyna realizację projektu ŁĄCZNICY 3 WIEKU. Do udziału w projekcie zaproszone są osoby po 50 roku życia działające na rzecz organizacji pozarządowych.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć TUTAJ!>>>

02.01.2013r.

IV Walne Zgromadzenie Członków APŻ

W dniu 14 grudnia 2012r. odbyło się IV Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Akademia Pełni Życia. Podczas zebrania przedstawione zostały sprawozdania finansowe i merytoryczne z trzech ostatnich lat działalności Akademii, przedyskutowana została kwestia wprowadzenia zmian w Statucie Stowarzyszenia, a także bieżące sprawy Akademii i plany na przyszłość. Członkowie Akademii udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi a następnie dokonali wyborów nowych władz Stowarzyszenia.

W skład Zarządu Akademii weszli:
Aleksandra Dudziak - Prezes
Maria Kacprzycka - Wiceprezes
Julita Maciejewicz-Ryś - Wiceprezes
Maria Serek - Skarbnik
Małgorzata Paleczek vel Polaczek - Sekretarz
Maria Pająk - Członkini
Henryka Faryna - Członkini.

W Komisji rewizyjnej w kolejnej kadencji zasiadają:
Ewa Kielan - Przewodnicząca
Barbara Korbiel - Wiceprzewodnicząca
Krystyna Bronowicka - Członkini.

Dziękujemy dotychczasowym członkom Zarządu i Komisji rewizyjnej za ich pracę na rzecz Akademii, poświęcenie czasu i energii na rzecz jej rozwoju. Nowym członkiniom tych organów władz Stowarzyszenia gratulujemy oraz życzymy powodzenia w realizacji planów, wytrwałości i wielu sukcesów w ich pracy.

Zdjęcia z zebrania można zobaczyć w naszej facebookowej galerii: kliknij tutaj!



Engine by Piotr Skowronek