Ludzie nie dlatego
przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić. Mark Twain |
|
Strona główna | |
Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia
im. Joanny Boehnert ul. Władysława Łokietka 57A/39 31-279, Kraków Adres korespondencyjny, biuro i miejsce zajęć: ul. Rzeźnicza 2A 31-540, Kraków tel. 12 294 81 35 oraz 12 431 36 00 E-mail: biuro@apz.org.pl BIURO AKADEMII CZYNNE: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 11.00 Zapraszamy! |
Skąd się wzieliśmy
Na początku były kursy komputerowe dla Pań "po 40-tce" - organizowane od końca 1998 r przez Barbarę Kaszkur-Niechwiej. Ich pomysł zrodził się z osobistych doświadczeń inicjatorki, która będąc już kobietą dojrzałą musiała nauczyć się obsługi komputera - i ciężko to przeszła. Trudności wynikały nie tyle z trudności samego komputera co ze sposobu uczenia. Stąd zrodził się pomysł aby uczyć inaczej: w miłej atmosferze, bez technicznego żargonu i z pełnym zrozumieniem dla specyficznych potrzeb i możliwości uczestniczek.
Wybraliśmy nazwę Akademia Pełni Życia aby podkreślić, że chcemy się uczyć (stąd Akademia) i żyć pełnią życia. Za naszą patronkę wybrałyśmy zmarłą tragicznie dr Joannę Boehnert - kanadyjską psycholog, która prowadziła badania na temat sytuacji kobiet w Polsce i była naszą przyjaciółką.
Zebranie założycielskie odbyło się w grudniu 2001 w kawiarni "Chimera" w Krakowie, a oficjalna rejestracja w sądzie 10 czerwca 2002.
W 2002 roku wynajęty został lokal - 75 metrów kwadratowych na ulicy Urzędniczej i stowarzyszenie zaczęło działać pełną parą. Organizowane były kursy komputerowe, wykłady i seminaria oraz spotkania dyskusyjne. Zaczęły działać pierwsze grupy samokształceniowe. Przychodziło coraz więcej osób z nowymi pomysłami...
Równocześnie bardzo intensywnie staraliśmy się znaleźć jakiekolwiek źródła finansowania szukając prywatnych sponsorów i pisząc nasze pierwsze projekty.
W 2003 roku wydarzyło się bardzo wiele: dostaliśmy pierwszy grant z Unii Europejskiej na dofinansowanie projektu edukacyjnego dla seniorów, zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję na temat wpływu komputera na życie kobiet w średnim wieku, pełną parą ruszyła Otwarta Pracownia Komputerowa dofinansowana przez OŚK-e, uzyskaliśmy dofinansowanie od amerykańskiej organizacji NEWW i kolejny grant od Pełnomocnika d.s Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Rozpoczęło działanie wiele ciekawych oddolnych inicjatyw: "Grupa kominkowa" , swoisty "salon" nawiązujący do zwyczaju składania wizyt w określony dzień tygodnia i rozmów przy herbacie, stałe seminaria z literatury i filozofii, grupy samokształceniowe i hobbystyczne. Nawiązaliśmy wiele ciekawych kontaktów, wybraliśmy nowy sprawny Zarząd.
I właśnie od tego roku staliśmy się naprawdę liczącą się organizacją ...i tak to już leci... |